Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Mikołów: Budowlane oszusta na ponad milion złotych

Autor: w dniu 2024-01-05

Policjanci z Mikołowa zakończyli czynności w śledztwie dotyczącym setek oszustw, za które będzie odpowiadał prezes jednej ze spółek budowlanych z Częstochowy. Przez trzy miesiące firma wyłudziła od innych przedsiębiorców towary i usługi o łącznej wartości ponad miliona złotych. Akt oskarżenia obejmujący blisko 300 zarzutów karnych wpłynął właśnie do sądu w Mikołowie.

Prawie rok trwało śledztwo w sprawie setek oszustw, jakich miał się dopuścić prezes jednej ze spółek handlowych z siedzibą w Częstochowie. Zajmujący się sprawą policjanci z mikołowskiego Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą ustalili, że od sierpnia do października 2017 roku firma budowlana wyłudziła różnego rodzaju towary i usługi od ponad setki innych przedsiębiorców pochodzących z różnych stron Polski, między innymi z terenu powiatu mikołowskiego.

Na liście wyłudzonego mienia znalazły się np. materiały budowlane, ich transport, posiłki dla pracowników, czy nawet badania z zakresu medycyny pracy. Ich łączna wartość to ponad milion złotych. Analiza materiału dowodowego, w tym setki faktur i opinia biegłego z zakresu rachunkowości, pozwoliła na przedstawienie aż 292 zarzutów oszustwa 49-letniemu mieszkańcowi województwa małopolskiego – ówczesnemu prezesowi spółki. Według policjantów mężczyzna miał wiedzę o fatalnej kondycji finansowej firmy, mimo to nadal zaciągał zobowiązania, a wniosek o upadłość przedsiębiorstwa złożył zdecydowanie za późno, czym narażał inne podmioty na pewne straty – informuje mikołowska policja.

Oskarżony nie przyznał się do winy. Policjanci zabezpieczyli majątek 49-latka na kwotę 250 tysięcy złotych. Mężczyźnie grozi kara do 8 lat więzienia.

Źródło: Policja Mikołów