Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Byli ważni dla miasta. Wspominamy piekarzan, którzy odeszli w 2023 roku

Autor: w dniu 2023-11-01

Święto Wszystkich  Świętych jest czasem, gdy wspominamy tych, których nie ma już wśród nas. Nie tylko każda rodzina, ale także każde miasto związane jest z osobami, które były ważne w jego dziejach. 

Janusz Oster zmarł 12 stycznia 2023 roku. On i sport byli idealnym i nierozerwalnym połączeniem. Początkowo związany z kobiecą piłką ręczną jako trener, a później w latach świetności piłkarskiego Górnika Zabrze był kierownikiem zespołu. W latach 1984-1989 świętował z klubem największe sukcesy. Zabrzanie w tym okresie cztery razy z rzędu sięgnęli po mistrzostwo Polski i zdobyli Superpuchar oraz grali w europejskich pucharach. Po zakończeniu pracy w Górniku był jeszcze działaczem w Olimpii Piekary Śląskie, której piłkarze grali w III lidze, a piłkarze ręczni awansowali do ekstraklasy. Był też menedżerem sportowym.

Ważnym etapem w życiu Janusza Ostera była praca w radiu. I właśnie w Radiu Piekary przepracował długie lata. Był w nim niemal od początku istnienia. Audycje "To i owo na sportowo", "Sportowy weekend", czy niezapomniane relacje z wydarzeń sportowych – właśnie wtedy można było usłyszeć żywiołowe opowieści o sporcie redaktora Ostera.

"Kiedy przychodziłem do Radia Piekary w 2002 roku, to właśnie Janusz Oster wprowadzał mnie w świat dziennikarstwa sportowego. To z Nim odwiedziłem niezliczone wydarzenia i konferencje prasowe. To Janusz Oster poznał mnie z najważniejszymi ludźmi sportu: działaczami, dziennikarzami i sportowcami. To był ogromny zaszczyt i przyjemność z Nim pracować. Choć pracowaliśmy wspólnie długie lata, zawsze był dla mnie "Panem Januszem", choć nie raz zwracał uwagę, że przecież jesteśmy kolegami. Niezliczona ilość anegdot i wspomnień pozostanie po tej znajomości" – wspominał zmarłego redaktor Marcin Hirnyk.

14 lutego 2023 roku zmarł, w wieku 55 lat, śp. dr inż. Tomasz Cisek – były Przewodniczący Rady Miasta Piekary Śląskie i wieloletni radny. W kadencji 2002-2006 był członkiem Komisji Budżetowo-Gospodarczej, Komisji Prawa i Porządku Publicznego oraz Komisji Rewizyjnej. W kadencji 2006-2010 – członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Budżetowo-Gospodarczej, wybrany w 2008 roku Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Piekary ŚląskieW kadencji 2010-2014 został Przewodniczącym Rady Miasta Piekary ŚląskieJednocześnie przewodniczył Komisji Budżetu i Finansów, zasiadał w Komisji Gospodarki, Promocji i Rozwoju Miasta. Dr inż. Tomasz Cisek był również: Prezesem Izby Gospodarczej w Piekarach Śląskich (od 2004 roku), Przewodniczącym Rady Klastra (Śląskiego Klastra Rewitalizacji i Technologii Środowiskowych), adiunktem na Politechnice Śląskiej w latach 2000-2016 oraz Prezesem Stowarzyszenia STORKOLIS. Ukończył Geofizykę Górniczą na Politechnice Śląskiej.

29 kwietnia 2023 roku zmarł Andrzej Budzik – prezes i trener siatkówki UKS Net Piekary Śląskie, a także nauczyciel zajęć wychowania fizycznego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Kozłowej Górze.

Był cenionym w środowisku trenerem oraz nauczycielem. Otrzymał nominację w kategorii "Trener Roku" w plebiscycie organizowanym przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piekarach Śląskich. Był to wyraz docenienia lat ciężkiej pracy i poświęcenia dla swoich podopiecznych. Ci, co Go znali, podkreślali wielokrotnie, że był osobą niesamowicie skromną i serdeczną, a nauczycielem z powołania, który poświęcał się swoim uczniom i przede wszystkim swojej pracy z wielką pasją i zaangażowaniem.

W tym roku odszedł też śp. Józef Tomasz Paluch, przez wiele lat zaangażowany w pomoc dla internowanych i ich rodzin w ramach Biskupiego Komitetu Pomocy przy parafii NMP w Piekarach Śląskich. Zmarły działał w ramach Koła PTTK Duszpasterstwa Ludzi Pracy, należał do TKZ NSZZ "Solidarność" w KWK "Julian" w Piekarach Śląskich. Urodził się w 1944 r. w Piekarach Śląskich. Był pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego "Julian" w Piekarach Śląskich. Po wprowadzeniu stanu wojennego włączył się w pomoc dla internowanych i ich rodzin, w ramach Biskupiego Komitetu Pomocy przy parafii NMP w Piekarach Śląskich. Uczestniczył również w działalności Koła PTTK Duszpasterstwa Ludzi Pracy, w ramach którego organizowane były spotkania oraz szkolenia działaczy lokalnej opozycji. Ponadto zajmował się kolportażem nielegalnych wydawnictw. Józef Paluch należał także do utworzonej w 1988 r. Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w KWK "Julian" w Piekarach Śląskich, wchodzącej w skład Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ "Solidarność" Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. W tym przypadku wykonywał różne zadania zlecane przez ww. strukturę. Działalność opozycyjną zakończył w 1989 r. W 2021 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.