Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Były wicemarszałek woj. śląskiego: Muzeum Śląskie nam zniknęło. Powinno być widoczne w kraju

Autor: w dniu 2023-02-22

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Henryk Mercik – działacz RAŚ, były wicemarszałek woj. śląskiego. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o Muzeum Śląskim.

-Dwa błędy zostały popełnione. Pierwszy błąd jest taki, że marszałek uznał, że po poprzedniku należy wszystko zmienić. To jest błąd popełniany u nas przez każdą opcję polityczną, że jak się przychodzi do władzy, to trzeba zepsuć to, co zrobił poprzednik. To jest pierwszy błąd, bo uznaje się, że zrobi się lepiej, a drugi błąd to przekonanie, które panowało też w czasach, kiedy pierwsza dyskusja była ostra. To było przekonanie, że Muzeum Śląskim może zarządzać każdy. W pewnym momencie się to dobrze skończyło. Okresem, który w tej chwili wspominamy jako okres, kiedy wszyscy o Muzeum Śląskim słyszeli to był okres, kiedy dyrektorowała pani Alicja Knast – mówi były wicemarszalek woj. śląskiego Henryk Mercik.

-Muzeum Śląskie nam zniknęło. Powinno być widoczne w kraju. To Muzeum Śląskie, tego regionu. Powinno być muzeum, które jest widoczne poza granicami również – dodaje w dalszej części rozmowy.