Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Bytom fantastyczny” – wyjątkowa publikacja dla dzieci

Autor: w dniu 2024-01-23

Napisany z myślą o dzieciach przewodnik "Bytom fantastyczny" jest źródłem pomysłów na zwiedzanie przez odkrywanie. Najmłodszych odkrywców oprowadzają po Bytomiu Świetlik, Bebok, Utopek, a także gwarek i smoczyca, która wylądowała na jednej z elewacji przy ul. Piłsudskiego.

Bytom ma bogatą, 770-letnią historię, w której nie brakuje ciekawych wątków, które mogą zainteresować osoby w bardzo różnym wieku. Wydano właśnie najnowszą publikację, której adresatami są najmłodsi turyści.

– W ostatnich latach Wydział Komunikacji Medialnej i Promocji wydał kilka publikacji, które prezentowały bardziej lub mniej oczywiste atrakcje turystyczne Bytomia. Żaden z przewodników nie był jednak skierowany bezpośrednio do dzieci. A przecież inspirujących historii i legend w Bytomiu nie brakuje – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. – Mamy nadzieję, że nowa bogato ilustrowana książka stworzona z myślą o zainteresowaniach najmłodszych bytomian i turystów, trafi do wrażliwości dzieciaków i będzie pamiątką po niezapomnianym spacerze po Bytomiu – dodaje prezydent.

"Bytom fantastyczny" wskazuje, jakie miejsca warto zwiedzić

Nowo wydany przewodnik zawiera propozycję spaceru po mieście z sześcioma punktami na trasie. Cztery z nich, czyli Rynek, ul. Piekarska, pl. Sobieskiego i Park Miejski im. F. Kachla, mieszczą się – z czego dobrze zdają sobie starsi mieszkańcy – w centrum miasta, ale publikacja zachęca też do odwiedzenia zielonych zakątków – Rezerwatu Segiet i Parku Ludowego w sąsiedztwie Pałacu w Miechowicach. Przewodnikami po Bytomiu są postacie rodem z bytomskich legend m.in. Świetlik, zjawa Czarnego Psa, Bebok czy gwarek. Jaka jest proponowana trasa, którą mogą pokonać mali podróżnicy?

Najmłodsi spacerowicze ruszają z Rynku, który jest sercem Bytomia już od czasów średniowiecznych. Wędrują do Muzeum Górnośląskiego, gdzie na wystawach prezentowane są m.in. kości dinozaurów, archeologiczne skarby oraz… graczki, czyli zabawki z czasów dzieciństwa naszych babć i dziadków. W planie spaceru nie mogło zabraknąć przejażdżki starym tramwajem linii 38 oraz wizyty na kąpielisku w Parku Miejskim im. F. Kachla. Wytrwali wycieczkowicze mogą zakończyć wyprawę w jednej z zielonych atrakcji Bytomia – w otoczeniu zabytkowego parku przy Pałacu w Miechowicach lub w rezerwacie Segiet.

Połącz kropki i znajdź architektoniczne detale

Książka, której adresatami są mali podróżnicy, ukazuje tylko część informacji na temat miasta, jednak ideą jej powstania jest to, by zachęcić do poznawania Bytomia poprzez szereg ciekawostek. Uruchamia, jak informuje miasto, spostrzegawczość i uważność na detale, kieruje uwagę na bliskie dziecku elementy śląskiej kultury. Zachęca do obserwacji bytomskiej przyrody – na ścieżkach rezerwatu i na parkowej polanie. Książka zachęca do rysowania, projektowania, kolorowania oraz rozwiązywania zadań uruchamiających dziecięcą kreatywność.

Bogactwo ilustracji

Zaletą publikacji są kolorowe ilustracje wykonane przez bytomską artystkę Magdalenę Śliwińską, laureatkę wielu konkursów artystycznych. Akwarelowe ilustracje Bytomia przenoszą w magiczny świat i uruchamiają dziecięcą wyobraźnię.

– Podczas pracy nad książką starałam się poczuć jak małe dziecko. Była to dla mnie świetna przygoda. Spacerowałam po mieście szlakiem wyznaczonym przez przewodnik i poszukiwałam inspiracji. Sama dowiedziałam się wielu ciekawostek na temat Bytomia. Odwiedzając dzisiaj ponownie te same miejsca, inaczej na nie patrzę – mówi Magdalena Śliwińska, ilustratorka.

Bohaterami są postaci wywodzące się ze śląskich legend i z historii, m.in. Bebok, zjawa Czarnego Psa, Utopek, Ignatz Hakuba czy śląski Kopciuszek – Joanna Gryzik. Często bohaterowie występują w humorystycznym wydaniu – odpoczywają na leżakach, łowią ryby czy wspinają się po ściance wspinaczkowej.

Autorami tekstów do przewodnika "Bytom fantastyczny" jest Katarzyna Mołdawa oraz zespół Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Wydana przez Urząd Miejski w Bytomiu publikacja kosztowała łącznie 22 161 zł, z czego 5 tys. zł to dofinansowanie ze Śląskiej Organizacji Turystycznej w Katowicach w ramach wsparcia działalności wydawniczej i promocyjnej.

Bytomski magistrat zachęca do udziału w konkursie, którego nagrodą jest książka "Bytom fantastyczny". Aby wygrać książkę, wystarczy polecić ciekawe miejsce do odwiedzenia w Bytomiu, a odpowiedź zamieścić w komentarzu pod postem konkursowym na stronie Miasto Bytom na Facebooku

20 najlepszych odpowiedzi nagrodzonych będzie książką "Bytom fantastyczny". Szczegóły konkursu w Regulaminie