Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Ogłoszono konkurs na mural z okazji urodzin miasta

Autor: w dniu 2024-03-27

W tym roku mija 770 lat od nadania Bytomiowi praw miejskich. Z tej okazji ogłoszono konkurs na stworzenie muralu, który ozdobi elewację kamienicy przy ul. Witczaka 42 i przyczyni się do upamiętnienia obchodów jubileuszowych. Prace konkursowe można zgłaszać do 26 kwietnia.

Artyści – amatorzy i profesjonaliści, studenci i absolwenci uczelni plastycznych z całej Polski powalczą o nagrodę w wysokości 10 tys. zł za stworzenie projektu muralu nawiązującego do jubileuszu. Najlepsze prace uwzględniające charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny miejsca, powalczą w internetowym głosowaniu o możliwość realizacji na prawie 14-metrowej południowej elewacji oficyny przy ul. Witczaka 42.

– Kiedy w zeszłym roku ogłosiliśmy konkurs na projekt muralu, nie spodziewaliśmy, że wpłynie tyle fantastycznych prac. Zapraszamy artystów do nadsyłania zgłoszeń i z ciekawością czekamy na jubileuszowe projekty – zachęca prezydent Mariusz Wołosz.

Do pomalowania prawie 150 metrów kwadratowych

Zadaniem artystów, którzy zdecydują się wziąć udział w konkursie, jest stworzenie projektu graficznego muralu. Projekt powinien uwzględniać charakter przestrzeni i kontekst architektoniczny Śródmieścia. Wyłoniona w konkursie praca zostanie zrealizowana na południowej elewacji oficyny przy ul. Witczaka 42. Mural pokryje 148 mkw. ściany.

Tematyka prac powinna nawiązywać, jak informuje miasto, zarówno do jubileuszowych okoliczności 770-lecia nadania praw miejskich Bytomiowi, jak i do warunków, wynikających z bezpośredniego otoczenia ściany kamienicy.

– Ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie ściany rosną drzewa, zależy nam, aby projekt uwzględniał ich obecność. W cyklu zmieniających się pór roku drzewa te będą się zmieniać, co może być dodatkową inspiracją dla twórców – mówi Małgorzata Węgiel-Wnuk, naczelnik Wydziału Komunikacji Medialnej i Promocji.

Kto może zgłosić projekt muralu?

Konkurs skierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i przedsiębiorców, mających doświadczenie w projektowaniu i realizacji murali, w szczególności do artystów plastyków, studentów lub absolwentów uczelni plastycznych. Nagrodą w konkursie jest 10 tys. zł oraz prawo do przeprowadzenia nadzoru autorskiego  podczas realizacji zwycięskiego projektu.

Najlepszy projekt wybiorą internauci

Na nadesłanie zgłoszeń konkursowych twórcy mają czas do 26  kwietnia 2024 r. Komplet dokumentów, tj. projekt muralu wraz z Kartą Zgłoszeniową, oświadczenie dotyczącym RODO  oraz portfolio, należy złożyć w formie elektronicznej na adres: mural770@um.bytom.pl.

Potem komisja konkursowa wyłoni trzy najlepsze projekty, które następnie trafią pod głosowanie internautów. Autor najlepszego projektu otrzyma 10 tys. zł nagrody. Następnie jego praca zostanie zrealizowana do końca tego roku. Poniżej odnośniki do niezbędnych dokumentów: