Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytom: Secesyjnie kamienice odzyskają dawny blask

Autor: w dniu 2023-08-03

4 mln 375 tys. zł dofinansowania otrzymają Bytomskie Mieszkania w ramach Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego. Dzięki tej kwocie drugie życie dostaną rozbarskie kamienice przy ul. Musialika 1-3.

Celem tego rządowego programu jest zwiększenie liczby lokali i pomieszczeń, które zaspokoją potrzeby mieszkaniowe osób o niskich i przeciętnych dochodach, w tym osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W ramach środków z funduszu dopłat mogą zostać utworzone zarówno mieszkania o najmie socjalnym, ale także mieszkania o czynszu regulowanym. Bytomskie Mieszkania mają w planach utworzyć w tych budynkach lokale o czynszu regulowanym.

Dzięki dofinansowaniu inwestycji, kolejne bytomskie kamienice w Rozbarku wypięknieją, a my zyskamy następne lokale z przeznaczeniem na najem komunalny. Łącznie po remoncie będzie to 16 mieszkań – mówi Magdalena Górak, dyrektorka Bytomskich Mieszkań.

Kapitalnego remontu budynków wraz z kompleksową modernizacją wnętrz doczeka się wybudowana w 1913 roku kamienica przy ul. Musialika 1. To przykład późnej secesji z wyraźnymi już wpływami funkcjonalizmu, co przejawia się w oszczędnych w formie dekoracjach.

Nowe oblicze dostanie też pochodząca z 1907 roku kamienica pod numerem 3 wybudowana w stylu historyzmu i modernizmu.

Planowany czas zakończenia inwestycji to koniec przyszłego roku. Koszt całej inwestycji to ponad 5,4 mln zł. Wkład własny do realizacji inwestycji zapewniła wspólnota mieszkaniowa przy ul. Szymanowskiego 2, która w 2019 roku przekazała gminie darowiznę z odszkodowania za pożar Kina Gloria.

Foto i źródło: UM Bytom