Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Bytomski park zmieni nazwę? Jest taka petycja

Autor: w dniu 2023-09-20

Park pałacowy, powstały z myślą o rodzie Tiele-Wincklerów, nosi nazwę Parku Ludowego, ale niewykluczone, że to się zmieni. Nie brakuje bowiem osób, które chciałby, aby to miejsce zmieniło swoją dotychczasową nazwę. Wszystko po to, by zachować pamięć o jednym z najbardziej rozpoznawalnych rodów arystokratycznych na Górnym Śląsku.

Ślady niemieckiej przeszłości Bytomia przez lata były zacierane, ale bytomianie upominają się o wywodzący się z Kurlandii ród Tiele-Wincklerów. Jego przedstawiciele na szeroką skalę rozpoznawalni byli w różnych rejonach dzisiejszego województwa śląskiego. Z inicjatywy działających w Miechowicach instytucji i radnych, trwa zbieranie podpisów pod petycją o zmianę nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów.

Park Tiele-Wincklerów? Jest propozycja zmiany nazwy parku

Pomysł mieszkańców, by upamiętnić założycieli parku, a zarazem magnacki ród, który miał ogromny wpływ na rozwój Miechowic, został podchwycony i wsparty przez Pałac w Miechowicach, Parafię Ewangelicko-Augsburską i radnych związanych z Miechowicami – Michała Staniszewskiego i Michała Napierałę.

O idei upamiętnienia Tiele-Wincklerów, można było posłuchać w sobotę, 16 września podczas Śląskiego Placu w Miechowicach, imprezy przybliżającej historie i tradycje regionu.

W Miechowicach są miejsca będące strażnikami pamięci rodziny Tiele-Wincklerów. To m.in. Parafia Ewangelicko-Augsburska, Muzeum Domek Matki Ewy i, od dwóch lat, nowy lokator dawnej siedziby rodu, czyli Pałac w Miechowicach.

– Tiele-Wicklerowie wyprzedzali swoje czasy, kierując się w swoim życiu tolerancją, zaangażowaniem w życie lokalnej społeczności i otwartością. Nadanie parkowi ich imienia byłoby ukłonem w stronę wielokulturowej historii Bytomia – mówi popierający inicjatywę mieszkańców Michał Staniszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Bytomiu.

Volkspark, czyli Park Ludowy

Park ukształtowany został na początku XIX wieku jako park pałacowy dla rodu Tiele-Wincklerów. Z inicjatywy hrabiego przystąpiono do powiększania ogrodu. Na obszarze o powierzchni 29,4 ha, ukształtowano park w stylu angielskim. Neogotycka bryła pałacu została malowniczo wpisana w rozległe, krajobrazowe otoczenie.

W okresie największej świetności jego powierzchnia wynosiła ok. 29 ha. Po latach, z dawnego układu komunikacyjnego zachowała się jedynie owalna ścieżka, przebiegająca po stronie zewnętrznej. Teren parku został zdominowany przez wysokie drzewa, a zakładane dawniej ozdobne kompozycje roślinne nie przetrwały do naszych czasów.

Od 1 maja 1938 r. funkcjonował jako Miechowicki Park Ludowy (Mechtaler Volkspark), czyli w trakcie niechlubnych czasów III Rzeszy, kiedy nawet nazwa Miechowic była używana jako Mechtal, a nie Miechovitz. Władzom Polski Ludowej nazwa Park Ludowy przypadła do gustu i tak nazwa Park Ludowy obowiązuje do dziś.

W ostatnich latach park został poddany rewitalizacji, w ramach której przeprowadzone zostały zabiegi pielęgnacyjne roślinności i wprowadzono zmiany w obrębie alejek. Za sprawą prężnie działającego Pałacu w Miechowicach park ożył, chętnie odwiedzają go miechowiczanie, uczestnicy pałacowych imprez oraz turyści.

Petycję o zmianę nazwy Parku Ludowego na Park Tiele-Wincklerów można podpisywać w Pałacu w Miechowicach w godzinach otwarcia instytucji, podczas organizowanych tam imprez oraz online: https://forms.gle/oX48wCjN5dzB2P6cA.