Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Chcieli przemycić migrantów. Do akcji wkroczyły służby

Autor: w dniu 2023-08-24

Funkcjonariusze Straży Granicznej i policjanci zatrzymali do kontroli busa. W środku było osiemnaście osób, w tym troje dzieci. Postawiono zarzuty związane z nielegalnym przekroczeniem granicy RP. 

W środę, 23 sierpnia, funkcjonariusze Straży Granicznej z PSG w Sosnowcu wraz z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Katowicach udaremnili próbę przewiezienia 18 cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.

Przemyt migrantów do Polski. Interweniowały służby

Auto z 18 imigrantami zatrzymano przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Za kierownicą – 35-letni Ukrainiec, wraz z nim pomocnik – 39-latek, również z Ukrainy. W grupie migrantów 16 mężczyzn i 2 kobiety – w tym dzieci w wieku 5, 8 i 11 lat. Nikt nie miał dokumentów niezbędnych do legalnego pobytu w Polsce. Były tylko te, które pozwalają na krótkotrwały pobyt na terytorium Słowacji. Wynikało z nich, że zatrzymani są obywatelami Syrii. Mieli trafić do Europy zachodniej, ale podróż przerwano. Wszystkie osoby zatrzymano. Policjanci z Katowic pomogli w przewiezieniu całej grupy do Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu, gdzie prowadzono z nimi dalsze czynności.

– Kierowcy usłyszą dzisiaj zarzut z art. 264 § 3. Kodeksu Karnego tj. kto organizuje innym osobom przekraczanie wbrew przepisom granicy Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Ponadto w stosunku do Ukraińców zostanie sporządzony wniosek do sądu o zastosowanie wobec nich środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – mówi ppor. SG Szymon Mościcki – rzecznik Prasowy Komendanta Oddziału SG

Dodaje, że Syryjczycy usłyszeli z kolei zarzut przekroczenia granicy RP wbrew przepisom, przy użyciu podstępu (art. 264 § 2 Kodeksu Karnego). Wszyscy zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych, przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli wyjaśnienia, a następnie poddali się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Dzisiaj wszyscy zostaną przekazani słowackim służbom w ramach umowy o readmisji.

Śledztwo w tej sprawie prowadzą funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu.

Od początku roku funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 16 osób w związku z organizowaniem i przemytem osób. Zatrzymano także prawie 350 cudzoziemców, którzy próbowali przekroczyć granicę państwową wbrew przepisom.