Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Chińskie podróbki w przesyłkach na Śląsku

Autor: w dniu 2024-06-25

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach skontrolowali przesyłki w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu. Mundurowi wykryli w kilku paczkach zegarki oznaczone znakiem towarowym jednego ze znanych producentów.

Zegarki sprowadzili do kraju mieszkańcy południowej Polski. Paczki zostały wysłane z Chin. Odbiorcy przesyłek tłumaczyli się, że kupili zegarki na chińskiej platformie handlowej. Niektórzy kupujący twierdzili, że w ofercie sprzedażowej nie było informacji na temat producenta, natomiast cena i wygląd były okazją. Nie wiedzieli, że kupują podrabiane zegarki.

Właściciele znaków towarowych potwierdzili, ze zatrzymane towary to podróbki i złożyli wnioski o ściganie. Odbiorcom przesyłek grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności oraz przepadek zatrzymanych towarów. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Zabrzu – mówi Anna Hanke – Hetmaniok z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

I na koniec warto przytoczyć przepisy: "Kto, w celu wprowadzenia do obrotu, oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać lub dokonuje obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodu, albo dopuszcza się tego przestępstwa w stosunku do towaru o znacznej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 5."

Foto i źródło: KAS Katowice