Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kierunek GZM, czyli największy w Polsce festiwal mikrowypraw

Autor: w dniu 2024-06-24

Zagłębie i Górny Śląsk są niesamowite. Będzie można się o tym przekonać od 28 do 30 czerwca. Startuje "Kierunek GZM".

Zbliża się trzecia edycja święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – Kierunek GZM. Tym razem na uczestników festiwalu czeka 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia ma prawie 7 lat, 41 miast i gmin oraz tysiące niesamowitych historii, których warto posłuchać i miejsc, które warto odwiedzić. Tegoroczny Kierunek GZM to bez wątpienia największy w Polsce festiwal mikrowypraw.

– Turystyka lokalna to ciągle rosnący trend. Aby doświadczyć czegoś wyjątkowego, wcale nie trzeba jechać daleko. Kierunek GZM ma trzy lata i mamy coraz więcej wycieczek i chętnych do udziału. Kierunek GZM to niezobowiązująca rozrywka, inspiracja i edukacja dla każdego – mówi Daria Kosmala, dyrektor Departamentu Marki i Komunikacji Marketingowej GZM.

Na piechotę, rowerem i… balonem

W programie tegorocznego Kierunku GZM znalazło się 178 wycieczek oraz 2 wydarzenia specjalne. Wśród nich nie brakuje wycieczek przyrodniczych i historycznych. Sporo uwagi poświęcono architekturze, miejscom na co dzień niedostępnym, historiom mniej lub bardziej znanych ludzi, których losy wpłynęły na to, kim dzisiaj jesteśmy, takich jak Kazimierz Kutz, Karol Godula, Rysiek Riedel czy grupa KAT.
Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię będzie można przemieżyć na niemal wszelkie możliwe sposoby. Na piechotę, na rowerze, autobusem, kajakiem, a nawet… balonem i windą paciorkową.

Wycieczki odbędą się we wszystkich miastach i gminach tworzących GZM, od Wyr po Siewierz, od Rudzińca po Sławków. Będzie można poznać zarówno centrum GZM, jak i jej obrzeża, centra miast, małe miejscowości, pałace, przemysłowe osiedla, przydrożne kapliczki i podmiejskie lasy.

Razem z przewodnikami jest szansa odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne. Zajrzeć do nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej w Rudzie Śląskiej oraz zabytkowego budynku Sądu Rejonowego w Sosnowcu, który niegdyś był rezydencją Oskara Schoena. Swoje podwoje otworzy także  Śląski Urząd Wojewódzki.  W Zabrzu "Kierunek GZM" pojawi się w zabrzańskiej katedrze industrialu oraz fabryce organów. Uczestnicy zwiedzą niedostępne wnętrza Katowice Airport czy gliwickiej Areny.

Wydarzenia specjalne

W tym roku przygotowano dwa wydarzenia specjalne. W Pyskowicach, gdzie czekają m.in. joga na świeżym powietrzu, loty balonem oraz spływy kajakowe Dramą, a także, w sobotni wieczór, do Fabryki Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej, na Metrodisco.

W Katowicach trzy unikalne wydarzenia zorganizuje Akademia Sztuk Pięknych. Największe miasto i stolicę GZM, Katowice, poznać będzie można także pod kątem neonów. W Bytomiu z aparatami fotograficznymi uczestnicy odwiedzą wyjątkowe podwórka, w Tychach zachwycą się modernistyczną architekturą, a Tarnowskie Góry poznają swoje dziedzictwo.

Bezpłatny transport

Kierunek GZM to także okazja do bycia eko i rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego na rzecz zbiorowego, bezpłatnego transportu dla wszystkich uczestników święta. Aby z niego korzystać, wystarczy pobrać ze strony internetowej specjalny kupon.
Impreza odbędzie się w ostatni weekend czerwca – 28, 29 i 30. Wszystkie wydarzenia w ramach Kierunku GZM są bezpłatne.
Na większość z nich konieczna jest rezerwacja. Opisy poszczególnych wydarzeń oraz informacje, jak dokonać rezerwacji, są dostępne na stronie http://kierunekgzm.pl