Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jest prawomocny wyrok za tragedię, do której doszło w 2021 roku

Autor: w dniu 2024-06-24

Zapadł prawomocny wyrok w sprawie Łukasza T. To kierowca miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 roku w centrum Katowic przejechał 19-latkę. Kobieta zginęła na miejscu. Został za to skazany na 16 lat więzienia, ale wyrok był nieprawomocny. Teraz jest decyzja sądu apelacyjnego.

Dzisiaj w sądzie odbyła się rozprawa odwoławcza Łukasza T. To on blisko trzy lata temu przejechał na ul. Mickiewicza 19-letnią Basię i próbował przejechać grupkę jej znajomych. Sprawa miała ruszyć już kilka tygodni temu, ale została odroczona. Łukasz T. we wrześniu ubiegłego roku został skazany na 16 lat więzienia. Sąd uznał go za winnego zabójstwa Barbary Sz. i usiłowania zabicia trzech innych osób, a także prowadzenia autobusu pod wpływem środka, który działa jak alkohol. Od wyroku odwołała się wtedy zarówno obrona, jak i i prokuratura.

Oskarżony od początku twierdził, że nie widział kobiety, ani nie zorientował się, że ją potrącił. Z aktu oskarżenia wynika jednak, że kierowca widział pokrzywdzonych i celowo najechał najpierw na jedną z kobiet, usiłując pozbawić ją życia, a następnie z zamiarem pozbawienia życia najechał na kolejną pokrzywdzoną, która zmarła w wyniku poniesionych obrażeń oraz próbował najechać dwóch kolejnych mężczyzn.

Podczas dzisiejszej rozprawy wyrok 16. lat więzienia dla Łukasza T. został uprawomocniony. Jak podkreślił Sąd Apelacyjny w Katowicach: "to nie był żaden wypadek drogowy. To było intencjonalne zachowanie oskarżonego".