Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Cieszyn: Bagażnik pełen nielegalnego alkoholu

Autor: w dniu 2023-12-15

Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach zatrzymali 120 litrów nielegalnego alkoholu. Do zdarzenia doszło w okolicy Cieszyna. Towar ujawniono podczas kontroli jednego z samochodów.

Mundurowi ujawnili 60 jednolitrowych butelek spirytusu (zawierającego objętościowo 95% alkoholu), 30 butelek jednolitrowych rumu (80%), 10 butelek jednolitrowych rumu (50%), 10 butelek jednolitrowych wódki (50%) oraz 10 butelek jednolitrowych brandy (40%). Wyroby nie posiadały polskich znaków akcyzy.

Towar znajdował się w samochodzie na czeskich numerach rejestracyjnych. Kierowca pojazdu twierdził, że zakupił alkohol od mężczyzn, którzy przywieźli mu kontrabandę autem na parking w Czeskim Cieszynie. 42-latek zamierzał sprzedać trunki na jednym ze śląskich targowisk – mówi Katarzyna Klos ze śląskiej Izby Administracji Skarbowej.

W ostatnim czasie było już kilka przypadków ujawnienia nielegalnego alkoholu na terenie Cieszyna i okolic. Podczas kontroli funkcjonariusze ze śląskiej KAS najczęściej trafiali na jednolitrowe butelki spirytusu rektyfikowanego oraz rumu. Badania laboratoryjne potwierdziły, że w ich skład wchodził alkohol izopropylowy. To oznacza, że produkt ten został wytworzony dla celów przemysłowych, a jego spożycie może stwarzać niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia ludzkiego.

Spożywanie pochodzących z nieznanych źródeł wyrobów alkoholowych może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W składzie takiego alkoholu może znajdować się metanol, który jest groźny dla organizmu człowieka – dodaje Katarzyna Klos.

Foto i źródło: Śląska Krajowa Administracja Skarbowa