Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Cieszyn: Za zakupy chciał zapłacić souvenirem

Autor: w dniu 2023-11-29

Zarzut usiłowania oszustwa usłyszał 19-latek, który został zatrzymany przez cieszyńskich policjantów. Mundurowi ustalili, że chciał on zapłacić za zakupy 200-złotowym banknotem, który w rzeczywistości był souvenirem. Grozi mu za to do 8 lat więzienia.

Policjanci z Cieszyna otrzymali zgłoszenie dotyczące młodego mężczyzny, który próbował zapłacić za zakupy podejrzanym banknotem. Na miejscu mundurowi ustalili okoliczności zdarzenia. Okazało się, że 19-latek, chcąc zapłacić za drobne zakupy, wręczył kasjerce pamiątkowy banknot o nominale 200 złotych. Swoim zachowaniem mężczyzna usiłował wprowadzić w błąd pracownicę sklepu. Czujna kasjerka sprawdziła banknot, a gdy okazało się, że nie jest on prawdziwy, wezwała policjantów.

Mężczyzna został zatrzymany. Policjanci z wydziału kryminalnego, po zgromadzeniu materiału dowodowego, przedstawili podejrzanemu zarzut usiłowania oszustwa. Za to przestępstwo grozi kara do 8 lat więzienia – czytamy na stronie internetowej cieszyńskiej policji.

Niestety kilka dni temu nieznany sprawca zdołał oszukać w ten sposób mieszkankę Cieszyna na 500 złotych. Za zakupy zapłacił souvenirem, a pokrzywdzona w pośpiechu nie zweryfikowała autentyczności banknotu i prócz towaru wydała również resztę.

Dlaczego mężczyźnie nie przedstawiono zarzutu fałszowania pieniędzy? Jego czyn nie ma nic wspólnego z fałszowaniem pieniędzy, ale z chęcią osiągnięcia korzyści majątkowej. Takie działanie jest oszustwem. Jest to poważne przestępstwo i, co bardzo ważne, nie jest tak zwanym czynem przepołowionym, a więc wartość oszustwa nie ma tu znaczenia dla kwalifikacji czynu. W przeciwieństwie do kradzieży, gdzie wartością graniczną oddzielającą wykroczenie od przestępstwa jest 800 złotych – dodają mundurowi.