Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz psychoterapię jako kierunek kształcenia?
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2023-05-26
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z pomocy psychoterapeutów. To specjaliści, którzy wesprą we wszelkich problemach emocjonalnych i psychicznych. Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem edukacji na tym kierunku.
Szybkie tempo życia, wszechobecny stres, dążenie do wygórowanych celów, niska samoocena, konflikty – wszystko to (i wiele więcej) sprawia, że ludzie szukają pomocy psychoterapeuty. Psychoterapia może znacznie poprawić jakość życia, a na zawód ten wciąż rośnie zapotrzebowanie. Zanim zapiszesz się na studia podyplomowe, poznaj kilka ważnych informacji.
Czas trwania studiów podyplomowych na kierunku psychoterapii
Aby zostać dobrym psychoterapeutą, należy zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenie praktyczne z szeroko pojętej psychoterapii (psychopatologia, psychoterapia poznawczo-behawioralna, zaburzenia psychiczne dzieci i dorosłych, techniki terapeutyczne i wiele innych zagadnień). W WSB-NLU takie kształcenie trwa 8 semestrów, czyli 4 lata. To czas absolutnie niezbędny, aby odpowiednio się wyedukować oraz odbyć staże kliniczne (w wymiarze 360 godzin).
Czy charakter ma znaczenie w pracy psychoterapeuty?
Dobry psychoterapeuta musi posiadać zaawansowany zestaw umiejętności interpersonalnych. Jeśli planujesz rozwijanie się w tym kierunku, przede wszystkim musisz lubić i cenić pracę z drugim człowiekiem. Pożądane cechy charakteru to również:
-
wnikliwość – powinieneś trafnie odgadywać, co myślą i czują Twoi pacjenci, a także wychwytywać sytuacje, w których nie mówią całej prawdy;
-
empatia – ludzkie problemy powinny Cię wzruszać, lecz mimo współczucia musisz chłodno oceniać sytuację i nie dać się ponieść emocjom;
-
cierpliwość – każdy człowiek otwiera się we własnym tempie;
-
dar przekonywania i dyskretność – pacjent musi wiedzieć, że może Ci zaufać oraz że Twoje metody leczenia przyniosą korzyści;
-
komunikatywność – wszelkie informacje musisz przekazywać w przystępny i zrozumiały sposób.
Jeśli posiadasz odpowiednie cechy charakteru i wiesz, że dobrze czułbyś się w tym zawodzie, koniecznie na poważnie rozważ studia podyplomowe. Wszystkich innych umiejętności nauczysz się w poszczególnych semestrach.
Czym będziesz się zajmować po studiach?
Wykwalifikowany psychoterapeuta posiada uprawnienia do leczenia zaburzeń psychicznych u dzieci i osób dorosłych. Zakres jego zawodowych zainteresowań obejmuje m.in.:
-
zaburzenia odżywiania;
-
brak umiejętności radzenia sobie ze stresem;
-
depresja i poczucie osamotnienia;
-
konflikty rodzinne i partnerskie;
-
brak pewności siebie i zadowolenia z życia;
-
wahania nastroju, niestabilność emocjonalna;
-
myśli samobójcze lub samookaleczenia;
-
zaburzenia nerwicowe;
-
zaburzenia osobowości;
-
ADHD.
Zakres działania jest jednak znacznie szerszy. Psychoterapeuty może potrzebować dziecko, którego rodzice się rozwodzą (nawet jeśli nie wykazuje zmian w zachowaniu), jak również przewlekle chora osoba.
Artykuł powstał we współpracy z partnerem.