Teraz gramy:

Title

Artist
Background

CORI operuje kolana. Robot działa w zabrzańskim szpitalu

Autor: w dniu 2023-02-15

W Zabrzu kolana operował dziś najnowocześniejszy robot medyczny. CORI – bo tak się nazywa – stosowany jest przy operacjach wszczepiania endoprotez kolan i bioder.
Najnowocześniejszy na świecie robot do wszczepiania protez kolan operował w Szpitalu Miejskim w Zabrzu. CORI to nowoczesny, sterowany komputerowo robot ortopedyczny.

CORI – robot do wszczepiania endoprotez

Jego zastosowanie w operacjach wszczepiania endoprotez kolan i bioder zwiększa bezpieczeństwo zabiegów i usprawnia je. Operacje trwają krócej, są mniej inwazyjne i można je precyzyjnie zaplanować. Dzięki temu zmniejsza się liczba powikłań i zakażeń pooperacyjnych, a chorzy szybciej wracają do formy. Poznaliśmy główne zalety robota.
-Specjalnym, automatycznym borem usuwamy tę kość, która będzie zastąpiona protezą. Ten bor jest tak genialnie wymyślony, że tnie tylko to, co musi zdjąć. Jeśli tylko ręka chirurga posunie się o jedną dziesiątą milimetra głębiej lub dotknie tkanki miękkiej, natychmiast się wyłącza, więc operując sprzętem nie można popełnić błędu, bo nie pozwoli na to. Jakbym miał to jednym słowem określić, to bym powiedział, że gdybym ja miał mieć założoną protezę kolana, to chciałbym, żeby zrobił to ktoś, kto potrafi to zrobić przy pomocy robota ortopedycznego – mówi dr Marek Hawranek, szef Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w zabrzańskim szpitalu miejskim. CORI w ubiegłym roku był testowy w zabrzańskiej placówce.
Wrażeniami z przeprowadzonych dziś zabiegów podzielił się też jeden z lekarzy chirurgów zabrzańskiej lecznicy, który jest pod wrażeniem CORI.
–  Jestem zdumiony dokładnością, z jaką komputer pozwala operować i uniknąć błędu. Piętnaście lat tu zakładam endoprotezy i myślałem, że mnie już nic nie zdziwi. Dzisiaj jestem zszokowany tym wszystkim. To nie jest robot sensu stricte, jak to sobie wyobrażamy. To komputer, który analizuje pewne parametry, dane i wyświetla je na monitorze – mówi Grzegorz Wrzask, chirurg w Szpitalu Miejskim w Zabrzu.
CORI przeprowadził dziś dwa trudne zabiegi. Wraz z medykami zabrzańskiego szpitala w operacjach uczestniczył dr Yaron Berkovich z Tel Awiwu – jeden z najlepszych operatorów robotów medycznych w naszej części świata. CORI nie jest póki co własnością Szpitala Miejskiego w Zabrzu, jest jednak szansa, że trafi do placówki na dłużej. Wszystko zależy od tego, czy uda się znaleźć pieniądze na jego wypożyczanie lub zakup, a wydatek jest niemały. To koszt około 2 milionów złotych.
Fot. Szpital Miejski w Zabrzu