Teraz gramy:

Title

Artist
Background

COVID-19 coraz bardziej dokuczliwy. Szpitale wprowadzają ograniczenia

Autor: w dniu 2023-11-15

COVID-19 znów daje o sobie znać. Rośnie liczba zachorowań. Szpitale podejmują pierwsze decyzje odnośnie swojego funkcjonowania. Wszystko po to, aby wirus się nie rozprzestrzeniał.

Utrudnienia związane z koronawirusem sprawiają, że dyrektorzy szpitali decydują się na podjęcie określonych kroków, by dbać o dobro pacjentów, personelu i odwiedzających. Tak jest między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku:

-Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku do odwołania ogranicza odwiedziny pacjentów w oddziałach szpitalnych. Decyzja o ograniczeniu odwiedzin została podjęta na podstawie obserwacji i ilości pacjentów zgłaszających się do naszego szpitala, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Pacjenta może odwiedzić jedna osoba, a czas odwiedzin to do 30 minut. Wstrzymuje się odwiedziny u pacjentów poddanych izolacji z powodu zachorowania. W sytuacjach szczególnych o wizycie decyduje kierownik oddziału lub lekarz dyżurny – mówi rzeczniczka placówki Karolina Wałowska.

W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19 stosowne decyzje podejmowane są też w innych placówkach medycznych. Obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką na terenie całego szpitala wprowadza też dyrekcja Piekarskiego Centrum Medycznego, mając na uwadze ograniczenie przypadków zachorowań oraz zminimalizowania zagrożenia wewnątrzszpitalnego rozprzestrzeniania
się infekcji:

-Lekarze to też ludzie i mogą się zarazić i po to, żeby miał nas kto leczyć i pomagać nam w trudnych chwilach, gdy jesteśmy chorzy, musimy zadbać o personel medyczny, ale nie tylko – o siebie również. Na razie nie mamy potrzeby zamykania oddziałów ani izby przyjęć i myślę, że funkcjonujemy bardzo dobrze, natomiast wprowadziliśmy takie małe obostrzenie. Musimy prosić wszystkich przybywających do szpitala – odwiedzających, jak również pacjentów, którzy przychodzą do naszych poradni – aby wchodzili do naszych budynków, zakrywając usta i nos maseczką. To jest już obowiązek. Jeśli ktoś nie będzie w maseczce, będziemy prosić, aby opuścił nasz szpital, bo to jest zagrożenie wewnątrzszpitalne rozprzestrzenienia się infekcji i będą ograniczone odwiedziny pacjentów – tzn. u jednego pacjenta będzie mogła przebywać tylko jedna odwiedzająca osoba, chyba, że stan pacjenta będzie dosyć ciężki – wtedy, za zgodą lekarza, będzie mogła być większa liczba odwiedzających – mówi prezes Piekarskiego Centrum Medycznego Małgorzata Smoleń

Ważne jest również to, by pamiętać o czasie, który może być poświęcony na odwiedziny pacjenta – ten ograniczony jest, jak w przypadku rybnickiego szpitala, do 30 minut.