Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Czech o nowej koncepcji metropolii: Bliższa by mi była idea jednego, wielkiego miasta

Autor: w dniu 2023-06-15

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o działaniach podejmowanych przed laty przez prof. Tomasza Pietrzykowskiego na rzecz Metropolii, obecnych kompetencjach tej instytucji, odpływie ludzi ze śląskich miast, przemyśle, jego wpływie na życie miast, nowych mieszkańcach Tarnowskich Gór i spalarni śmieci.

-Bliższa by mi była idea jednego, wielkiego miasta. Choć wydaje mi się, że to będzie niezwykle trudne do przeprowadzenia z powodów politycznych. Nie wszyscy burmistrzowie, prezydenci w Metropolii to jest jedność. Mamy różne cele, różne interesy – mówi gość dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

-Przekonywałbym na pewno tarnogórzan, że to jest posunięcie opłacalne. Nie boję się zatracenia odmienności Tarnowskich Gór – informuje w dalszej części.

Do zagadnienia dotyczącego dwóch koncepcji metropolii odnosił się także podczas jednego z ostatnich programów publicystycznych Kazimierz Karolczak:

Karolczak: Obserwujemy, że obecna ustawa nie rozwiązuje problemów, które są przed nami