Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Czekają na portrety. Ruszyła XIV edycja konkursu Obiektywnie Śląskie

Autor: w dniu 2023-07-10

Śląski portret – to temat przewodni XIV edycji konkursu fotograficzno-filmowego Obiektywnie Śląskie. Autorzy fotoreportaży, filmów i fotokastów prace mogą nadsyłać do 15 września.

"Obiektywnie Śląskie" to konkurs na najlepsze fotoreportaże i filmy o Śląsku. Co roku stawia on przed uczestnikami inne zadanie tematyczne. Tym razem organizatorzy czekają na portrety – Śląskie Portrety:

Tradycyjnie nie narzucamy interpretacji tematu, a jedynie nakreślamy obszary twórczych poszukiwań. Odnosząc się do znaczenia słowa portret: "wydobywać na światło dziennie", "wyjawiać" i "pokazywać", zachęcamy do wydobywania i portretowania śląskiej tradycji, kultury, historii, a także odkrywania współczesnego rysu oraz różnorodności regionu i osób z nim związanych – wyjaśnia koordynatorka projektu Anna Kokolus.

Prace można przesyłać przez stronę konkursową: https://obiektywnieslaskie.pl/  do 15 września 2023. Laureatów tegorocznej edycji, podobnie jak w ubiegłych latach, wybierze jury, w skład którego wchodzą m.in. wybitni twórcy fotografii, grafiki i zdjęć filmowych: Tadeusz Rolke, Tomasz Sikora, Adam Sikora, Antoni Cygan i Jacek Joostberens. Na swoje ulubione prace będą mogli także głosować internauci – na stronie http://obiektywnieslaskie.pl/fotoreportaz/?oceniaj – i w ten sposób współdecydować o nagrodzie publiczności.

Tegoroczne hasło przewodnie konkursu Obiektywnie Śląskie brzmi: Śląski Portret

Można je zaprezentować w postaci:

• fotoreportażu ( od 3 do 7 zdjęć)
• filmu (max 2 min)
• fotokastu (max 2 min)

Najlepsze fotoreportaże zostaną zaprezentowane na wystawie, której wernisaż odbędzie się w październiku podczas gali finałowej w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Później ekspozycja będzie prezentowana w innych miejscach woj. śląskiego – m.in. Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, na dworcu PKP w Katowicach, w Szybie Maciej w Zabrzu i w Raciborskim Centrum Kultury.
Organizatorem konkursu, dofinansowanego z z budżetu samorządu woj. śląskiego jest Instytut Roździeńskiego. Patronat medialny nad XIV edycją konkursu Obiektywnie Śląskie objęło Radio Piekary.