DJ Eprom prowadzącym program fundacji Soundscape

Autor: w dniu 2024-10-07

Startuje cykl kolejnych, darmowych warsztatów w Laboratorium Nowych Mediów. Fundacja Soundscape przygotowała program edukacyjny dla dorosłych. Czego mogą spodziewać się uczestnicy wydarzenia?

Produkcja muzyczna, sound design i realizacja dźwięku to najnowszy program edukacyjny przygotowany przez fundację Soundscape. 12 października ruszają pierwsze z ośmiu warsztatów, w których udział weźmie w sumie 80 osób. Udział w warsztatach jest bezpłatny, nabór odbywa się poprzez formularz dostępny na facebooku i stronie fundacji.

DJ Eprom poprowadzi warsztaty

Pierwszy cykl warsztatów poprowadzi DJ Eprom, czyli Michał Baj. Urodzony w Jastrzębiu-Zdroju w sercu Górnego Śląska, znany także jako Sztigar Bonko, czołowy inżynier dźwięku, Mistrz Świata DJ-ów, producent muzyczny. Członek zespołów Flapjack, Kaliber44, Warp Travelers oraz Wzgórze Ya-Pa 3. Współtworzy formację Modulators. Współpracuje m.in. z takimi artystami jak Bernard Maseli, Brodka, Grubson, Fisz Emade, Krzysztof Zalewski, Organek, Robert Cichy, Wojtek Mazolewski, 1988 czy D-Styles. Właściciel analogowego studia Eprom Sounds, którego realizacje z zakresu produkcji miksu i masteringu zdobywają uznanie rynku muzycznego w postaci Złotych i Platynowych płyt. Sześciokrotny zdobywca nagrody Fryderyka oraz Mistrz Świata w finałach IDA w kategoriach Show, Technical i Show Class, a także wicemistrz Europy z 2005 roku. Zdobywca kilkunastu tytułów Mistrza Polski.

– Warsztaty z Michałem "Epromem" Bajem to wyjątkowa okazja, by zgłębić tajniki miksu w domenie analogowej. Podczas warsztatów Michał podzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem, wprowadzając uczestników w szczegóły swojej pracy z dźwiękiem. Spotkanie pozwoli odkryć profesjonalne metody i techniki, które są fundamentem jego unikalnego brzmienia – zapowiada Jakub Mokrzysiak dyrektor artystyczny i reżyser dźwięku fundacji Soundscape.

I jak dodaje – uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość obserwowania pełnego procesu miksu od podstaw, poznając kluczowe narzędzia oraz strategie optymalizacji pracy. Warsztaty te skierowane są do osób pragnących rozwijać swoje umiejętności realizatorskie, szukających praktycznych wskazówek, a także indywidualnej analizy własnych projektów muzycznych. Nie zabraknie również interaktywnej sesji Q&A, gdzie każdy będzie miał szansę uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania dotyczące technik miksu i pracy z dźwiękiem w domenie analogowej.

Cykl ośmiu cyklów warsztatowych

Fundacja Soundscape zaplanowała osiem cyklów warsztatowych, a w każdym z nim udział weźmie 10 osób. Jak podkreślają organizatorzy, wiedza, którą posiądą jej uczestnicy, nie jest powszechna. – To prawdziwa perełka wśród tego typu warsztatów, więc wszystkie osoby, które są nie tylko w pobliżu Śląska, ale i centralnej Polski powinny z takiej okazji skorzystać – zaprasza Michał Baj.

– Warsztaty skierowane są do osób, które zajmują się produkcją, miksem oraz masteringiem, posiadających podstawy w tym temacie, lub dla tych, którzy utkwili w tzw. martwym punkcie i ciężko im zrobić krok naprzód. Zajęcia będą miały charakter otwarty i będą poświęcone uczestnikom, zamiast wykładu zaprezentujemy utwory, na których będą pracować uczestnicy – zapowiada Baj.

Michał Baj przyznaje, że na co dzień w swojej pracy używa głównie technik analogowych, choć bardziej popularna jest dziś praca cyfrowa. Jak jednak zaznacza – techniki, których używam w pracy, są technikami uniwersalnymi, więc również można je przełożyć na świat cyfrowy.

To nie pierwsze warsztaty, które dla osób dorosłych organizuje fundacja Soundscape. Wraz z początkiem roku Wojciech Wilk (Wilk Kick) przeprowadził w Laboratorium Nowych Mediów warsztaty z obsługi stacji roboczej Polyend Tracker. Na warsztatach uczestnicy wspólnie odkryli tajniki obsługi hardwarowego trackera Polyend Tracker i stworzyli utwór muzyczny w oparciu o zdobytą wiedzę.

Jeszcze wcześniej fundacja zorganizowała spotkanie warsztatowe z udziałem gościa specjalnego – Macieja Wirmańskiego (właściciel wytwórni kasetowej Szara Reneta), który przybliżył uczestnikom świat nagrań terenowych oraz pokazał substytuty drogich narzędzi do rejestracji dźwięku, które odbiorcy mogą zbudować w domowym zaciszu. A to tylko kilka przykładów. Fundacja Soundscape realizuje darmowe programy edukacyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych, z których w ostatnich latach skorzystała już ponad setka osób.

Organizatorem najnowszego programu edukacyjnego wraz z tworzeniem sieci wymiany wiedzy (produkcja muzyczna, sound design i realizacja dźwięku) jest fundacja Soundscape, a jej partnerami Volvo Euro Kas oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Przedsięwzięcie zrealizowane jest przy wsparciu środków z programu wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Fot. pixabay