Dmuchnął i zaczął uciekać. Akcja „Trzeźwość” w Piekarach Śląskich
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2025-02-26
Nietypowy przebieg miała kontrola trzeźwości przeprowadzona w ostatnich dniach na terenie Piekar Śląskich. Podczas akcji "Trzeźwość" wpadł mężczyzna, który próbował zgubić pościg.
Pijani kierowcy są prawdziwą plagą polskich dróg. Niemal każdego dnia zatrzymywani są kolejni. Służby podsumowują przebieg prowadzonych ostatnio działań.
Dmuchnął i zaczął uciekać. Przebieg akcji "Trzeźwość" w Piekarach Śląskich
Mundurowi z piekarskiej drogówki prowadzili w minioną niedzielę 23 lutego działania "Trzeźwość". Około 20.40 skontrolowali stan trzeźwości kierującego renault, który na widok pozytywnego wyniku, podjął próbę ucieczki. Mundurowi ruszyli za nim, jednak ten miał za nic radiowóz jadący za nim na "kogutach". Nie zamierzał się zatrzymać. Mało tego – robił wszystko, by zgubić pościg.
Próbował zgubić pościg. Nie wyszło
Mężczyzna chciał zgubić pościg, więc wyłączył światła w samochodzie i skręcił w drogę techniczną przy autostradzie A1. Na niewiele to się zdało. Policjanci, nie tracąc go z pola widzenia, po chwili zatrzymali go. 28-letni mieszkaniec Nowego Targu został poddany badaniu na zawartość alkoholu – alkomat wskazał promil alkoholu w jego organizmie.
Jazda po alkoholu to nie wszystko
Jazda po alkoholu to nie wszystko. Policjanci sprawdzili dostępne im bazy danych i wówczas okazało się, że mężczyzna nie ma prawa jazdy i jest poszukiwany do odbycia kary blisko 20 miesięcy więzienia. Dodatkowo jego renault nie miało też aktualnego badania technicznego. Samochód zabezpieczony został na policyjnym parkingu, a od kierującego pobrano krew do dalszych badań.
Za popełnione czyny 28-latek odpowie teraz przed prokuratorem i sądem. Grozi mu nawet 5 lat więzienia.
Policja przypomina, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą do 3 lat więzienia. Wobec sprawcy takiego przestępstwa sąd ma obowiązek orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata oraz świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym, oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie niższej niż 5 000 złotych. Kolejną dolegliwością jest wyznaczana przez sąd kara grzywny czy podanie wyroku do publicznej wiadomości. Zatrzymywane prawo jazdy w wielu przypadkach wiąże się z również z utratą pracy. Ponadto sprawcy nie mogą liczyć na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela z tytułu OC, w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym.