Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Dwoje” do remontu. Pozyskano dofinansowanie

Autor: w dniu 2024-05-31

Zdobiąca Park Amendy w Łagiewnikach rzeźba "Dwoje" doczeka się remontu. Lata bez prac remontowych odcisnęły na niej swój ślad, zatem możliwe stanie się przywrócenie jej dawnego blasku.

Rzeźba "Dwoje" powstała po 1977 roku, a jej projektantem był prawdopodobnie Jerzy Egon Kwiatkowski, z kolei wykonawcą Waldemar Madej. W latach 70. XX wieku w Bytomiu podczas pleneru rzeźbiarskiego wzniesionych zostało kilkanaście rzeźb plenerowych różnych autorów pochodzących z województwa śląskiego.

"Dwoje" przejdą remont. Pozyskano dofinansowanie

Miejski Zarząd Dróg i Mostów otrzymał ponad 57 tys. zł dofinansowania na renowację ukrytego wśród parkowej zieleni pomnika przedstawiającego kobietę i mężczyznę. Środki pochodzą z Programu Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku – Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2024.

Położona w centralnej części parku rzeźba została wykonana ze sztucznego kamienia (lastrika) jako odlew i była modelowana poprzez zabiegi rzeźbiarskie dłutowania i młotkowania. Nieremontowana od lat, jak zaznaczają urzędnicy, uległa znacznym zniszczeniom.

Lewa ręka dla dziewczyny

Prace konserwacyjne będą polegać na oczyszczeniu rzeźb z nalotów biologicznych, a następnie uzupełnieniu wszystkich spękań i ubytków. Odtworzony zostanie też fragment lewej ręki rzeźby dziewczyny. Rzeźba zostanie scalona kolorystycznie farbami laserunkowymi na bazie szkła wodnego.

Fot. Hubert Klimek

Całkowity koszt realizacji inwestycji wyniesie ponad 67 tys. zł, z czego wkład własny to ponad 10 tys. zł.

Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku  pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.