Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Chęciński: Wplątanie Śląska, Ślązaków, języka śląskiego w wojnę hybrydową jest po prostu żenujące

Autor: w dniu 2024-05-31

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Arkadiusz Chęciński – prezydent Sosnowca. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o apelu dotyczącym języka śląskiego, ruchu Tak! dla Polski i ustawie metropolitalnej.

– Pokazał pan Duda kim jest. Trzeba tylko żałować, że wybory na prezydenta kraju są dopiero za rok, bo jeszcze wiele złego ten człowiek może zrobić. Już dużo zrobił, a wplątanie Śląska, Ślązaków, języka śląskiego w wojnę hybrydową jest po prostu żenujące – mówi na temat decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w sprawie języka śląskiego Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca, gość dzisiejszej Rozmowy Dnia.

Prezydent powinien łączyć, niezależnie od opcji politycznych, poglądów, koloru skóry. Pan prezydent Duda jest osobą, która notorycznie dzieli ten kraj. Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek tragedii, jakiegokolwiek przykrego incydentu, pan prezydent Duda będzie za niego odpowiedzialny. Ośmiesza kraj, ośmiesza tym razem Ślązaków – odnosi się do decyzji prezydenta, po której nie cichną komentarze, prezydent Sosnowca.

Wplątanie Ślązaków, gwary, języka śląskiego, naszego regionu w wojnę hybrydową, jest po prostu karygodne i ten człowiek nie powinien być prezydentem, bo do tego po prostu nie dorósł – kwituje.

Prezydent podjął decyzję. Weto w sprawie języka śląskiego

Odnosi się również do zbliżających się wyborów.

– Jeżeli ktoś pluje Ślązakom w twarz, to Ślązacy to są ludzie o bardzo ogromnym honorze i jestem zszokowany, że w tej części województwa tak dużo ludzi wspiera Prawo i Sprawiedliwość, które już wielokrotnie pokazywało, że Ślązacy to ość w gardle – dodaje Chęciński.