Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziady Noworoczne na Placu Noblistów Śląskich

Autor: w dniu 2024-02-23

Plenerowa wystawa będzie dostępna od dzisiaj na Placu Noblistów Śląskich w Piekarach Śląskich. O szczegóły wydarzenia dopytaliśmy organizatora, który przybliża kluczowe zagadnienia.
Już dziś, 23 lutego o godzinie 17.00 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich zorganizowane zostanie wydarzenie pt. "SPOTKANIE Z TRADYCJĄ: Dziady Noworoczne – niezwykłe tradycje kolędnicze".

Dziady Noworoczne. Wystawa na Placu Noblistów Śląskich

Specjalista Mobilnego Działu Digitalizacji Instytutu im. Wojciecha Korfantego – dr Robert Garstka, etnolog, badacz, dokumentalista opowie o tradycjach kolędniczych na ziemi żywieckiej. Dziady i Szlachcice to tradycje, które można spotkać jedynie na ziemi żywieckiej w granicach województwa śląskiego. Dziady Noworoczne to – jak informują organizatorzy – wieloosobowa grupa mężczyzn wcielających się w różne postaci i kolędująca między domami w swoich miejscowościach, np. w Milówce, Żabnicy, Zwardoniu, Cięcinie, Ciścu od wczesnych godzin porannych w Sylwestra (ostatni dzień roku) oraz w pierwszy dzień nowego roku.
Ponad 20 autentycznych grup dziadowskich można podziwiać także podczas cyklicznego wydarzenia "Żywieckie Gody", organizowanego od 55 lat m.in. w Żywcu i Milówce. Warto zauważyć, iż tradycja ta została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Prelekcja będzie wzbogacona o bogaty materiał fotograficzny i filmowy. Co na temat wystawy mówi badacz?

 – To zbiór wyjątkowych fotografii ukazujących jedną ze śląskich tradycji – mówi nam autor zdjęć, dr Robert Garstka z Instytutu im. Wojciech Korfantego w Katowicach. -Prezentują tradycje. To dziady żywieckie, spotykane tylko na terenie Ziemi Żywieckiej. Serdecznie zapraszam – zaprasza Garstka.

Otwarcie wystawy poprzedzą dwie prelekcje autora. Jedna dla młodzieży i druga otwarta dla wszystkich o 17:00 w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.