Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziecko wyciągnięte spod gruzów. Trwa akcja służb

Autor: w dniu 2023-02-07

Ponad pięć tysięcy zabitych i ponad 20 tysięcy rannych to najnowszy, ale wciąż nie ostateczny bilans potężnego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wczoraj i dzisiaj środkową Turcję i Syrię.

Na miejscu, gdzie doszło do trzęsienia ziemi działają polscy strażacy. W czasie przejazdu z lotniska do miasta Adiayaman, decyzją władz lokalnych zostali przekierowani do miejscowości Besni, w której mieszka ponad 70 tysięcy osób. Ze wstępnych informacji wynika, że w regionie doszło do zawalenia wielu budynków, w tym wielorodzinnych, gdzie wciąż mogą znajdować się żywi ludzie.

Dziecko wyciągnięte spod gruzów

W różnych rejonach Turcji i Syrii działają ratownicy z wielu stron Europy. Ratownicy przeczesują rumowiska, by uratować jak najwięcej osób uwięzionych w zawalonych budynkach. W syryjskim Aleppo z gruzów udało się wydobyć noworodka. Na nagraniu opublikowanym na Twitterze widoczny jest moment, gdy jeden z mieszkańców wynosi na rękach malutkie dziecko. Autor profilu, który udostępnił film, przekazał, że matki nie udało się uratować. Wyciągnięta z gruzowiska dziewczynka miała przeżyć:

Podobnych scen jest zresztą znacznie więcej. Wracając jednak do polskich ratowników. Ci zameldowali się już w docelowej lokalizacji. Zanim na dobre przystąpią do pracy, muszą przygotować swój obóz:

Fot. twitter/Andrzej Bartkowiak