Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dzielnice Katowic przyłączone do Mikołowa? Radni zagłosowali

Autor: w dniu 2023-08-16

Dzisiaj w środę 16 sierpnia o godzinie 8:00 odbyła się 67. sesja Rady Miasta Katowice. Jej tematem był wniosek o przeprowadzenie referendum lokalnego w sprawie odłączenia południowych dzielnic Katowic, czyli Kostuchny, Ligoty, Panewnik, Piotrowic, Ochojca, Podlesia i Zarzecza.

Odłączone dzielnice miałyby zostać przyłączone do Mikołowa. Radni z Katowic byli przeciwko. Mimo to już wcześniej było wiadome to, że referendum się nie odbędzie, ponieważ nie zebrano odpowiedniej liczby podpisów pod wnioskiem.

Liczba ta miałaby wynosić 10 procent uprawnionych do głosowania mieszkańców Katowic. Jednym z autorów inicjatywy referendalnej jest Tymoteusz Grajner, założyciel Fundacji Arka Noego, która w Katowicach-Panewnikach prowadzi Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową.

Powodami takiej decyzji ma być niezadowolenie z pracy władz miasta. Kością niezgody miałaby być działka przy ulicy Gromadzkiej, która sąsiaduje z placówką prowadzoną przez fundację. Zarząd fundacji od 8 lat stara się o nabycie bądź dzierżawę tej działki.

Co ciekawe samo referendum się nie odbędzie, ale miasto Katowice złożyło już propozycję fundacji Arka Noego w sprawie dzierżawy wcześniej wspomnianej działki.