Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Miłosz – zdobywca gór z Piekar Śląskich pokonał Tour du Mont Blanc

Autor: w dniu 2023-08-16

Miłosz to młody mieszkaniec Piekar Śląskich. W ramach projektu "Góry dla Miłosza" pokonał dotąd setki kilometrów górskimi szlakami, a licznik cały czas wskazuje coraz większe wartości. W ostatnim czasie pokonał szlak Tour du Mont Blanc.

Miłosz jest niezwykłą osobą. Urodził się w grudniu 2012 roku, ważąc zaledwie 990 gramów. Liczne schorzenia, z którymi się boryka, nie przeszkadzają mu w spełnianiu marzeń. Dzięki uporowi swojemu i swoich rodziców zdobył między innymi, kilka lat temu, odznakę "Mały Szlak Beskidzki", ale ma apetyt na wiele więcej, co zresztą niedawno udowodnił.

Miłosz przeszedł szlak Tour du Mont Blanc

Jego ostatnim, ogromnym wręcz osiągnięciem było przejście szlaku Tour du Mont Blanc. To najdłuższa wyprawa w ramach charytatywnego projektu "Góry dla Miłosza". Przejście 170km i pokonanie niemal 10 000m przewyższeń było – o czym informują rodzice chłopca – dużym wyzwaniem.

-TMB różni się od naszych dotychczasowych przejść długodystansowych. Przede wszystkim szlak nie prowadzi granią, nie zdobywamy też żadnego szczytu. Mimo to, niemal codziennie byliśmy na wysokości powyżej 2000m. Każdego dnia wchodziliśmy na przełęcz pokonując przy tym przewyższenia rzędu 800-1200m. To bardzo wyczerpujące i trudne zadanie. Każdy dzień kończyliśmy na biwaku śpiąc pod namiotem – relacjonują rodzice Miłosza
Droga miała swój początek we francuskiej miejscowości Les Houches. Już pierwszego dnia było pewne, że Alpy będą dla wędrowców dużym wyzwaniem, bo pokonanie przewyższenia 1000m przy 30-stopniowym upale jest bardzo trudne. Okazało się jednak na szczęście, że na całym szlaku TMB nie brakuje wody i można ją uzupełnić w wielu miejscach, nie dźwigając jej zapasu w plecakach, które już bez tego są bardzo ciężkie.
Po trzech dniach wędrowcy zawitali do Włoch, pokonując przełęcz Col de la Seigne (2516m). Jednym z najbardziej malowniczych fragmentów szlaku było zejście doliną Val Veny do miejscowości Courmayeur. Następnie, po pokonaniu przełęczy Grand Col Ferret na wysokości 2537 metrów, była Szwajcaria.
Takich przełęczy z wysokością powyżej 2000m było, jak czytamy w opisie przeprawy, całkiem sporo. Najwyższym punktem na trasie była Fenêtre d'Arpette z wysokością 2665m n.p.m. To wyżej niż Gerlach: najwyższy szczyt Tatr!
– Wejście na nią było wyjątkowo trudne dla Miłosza. Niemal cały szlak to skały, które pokonywaliśmy z dużą ostrożnością. W tym dniu wędrówkę zakończyliśmy dopiero po 11h. Zmęczeni i wyczerpani rozbiliśmy swój namiot i szybko zasnęliśmy. W nocy rozpętało się piekło. Nad nami szalała burza z potężną wichurą i deszczem. Wiatr szarpał naszym namiotem na wszystkie strony. Noc przetrwaliśmy ale deszcz z krótkimi przerwami miał padać cały dzień. Jedną z takich przerw wykorzystaliśmy na pokonanie kolejnej przełęczy (Col de Balme 2191m) i dotarcie do Francji. W nocy znów padało, ale już bez burzy. Po krótkim rozpogodzeniu wyruszyliśmy na szlak. To nie miała być długa wędrówka, a jednak ten odcinek był dla nas najtrudniejszym do pokonania na całej trasie TMB. Wszystko za sprawą drabinek, klamr, łańcuchów i innych ubezpieczeń na szlaku. Przejście 7km szlaku zajęło nam 6h. Zmęczeni i przemoczeni dotarliśmy do Flégère gdzie kolejką linową zjechaliśmy do Chamonix kończąc tym samym naszą przygodę ze szlakiem Tour du Mont Blanc – czytamy w opisie wyprawy
Miłosz bardzo dobrze poradził sobie z 10-dniową wyprawą, a Miłosz, co z dumą opisują rodzice, pokonał taką samą drogę jak osoby dorosłe. Dużym wyzwaniem było przejście przełęczy Fenêtre d'Arpette.
-Dzisiaj wiemy, że ze względu na Miłosza mogliśmy wybrać łatwiejszy wariant. Tak samo odcinek z drabinkami. Mimo to uważamy, że Alpy są dla każdego i nawet dziecko z niepełnosprawnością ruchową poradzi sobie na szlaku. Nasz syn jest tego doskonałym dowodem – snują opowieść rodzice chłopca.
Górska podróż Miłosza trwa. Najnowszy cel to Słowacja:
Akcja "Góry dla Miłosza" to projekt charytatywny. W tym czasie prowadzona jest zbiórka pieniędzy na dalsze leczenie i rehabilitację Miłosza https://zrzutka.pl/mbb4j4