Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dziś startują igrzyska esportowe w Katowicach

Autor: w dniu 2023-06-30

European Games Esports Championships, czyli gamingowa impreza realizowana w trakcie Igrzysk Europejskich rozpocznie się dziś w Katowicach. 

Na trzy dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się areną dla międzynarodowego esportu. Reprezentacje z całej Europy będą rywalizować ze sobą w dwóch tytułach: Rocket League oraz eFootball.

– Ściągnięcie do Katowic Intel Extreme Masters stało się kamieniem milowym w rozwoju miasta. Dzisiaj jesteśmy nazywani globalną stolicą e-sportu, bo to właśnie u nas odbywają się finały IEM. Nie zatrzymujemy się i kontynuujemy rozwój w tym obszarze. Dlatego pracujemy nad powstaniem Dzielnicy Nowych Technologii wraz z Hub'em gamingowo-technologiczny – mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice. – Nasze doświadczenie docenili także organizatorzy Igrzysk Europejskich. Rozgrywki e-sportowe odbędą się właśnie w Katowicach. To będą nie tylko trzy dni pełnej zaangażowania rywalizacji e-sportowej, ale i otwarte wydarzenia towarzyszące, takie jak GEFestival oraz OKSE – Central Europe Gaming & E-Careers Congress – dodaje prezydent.

W ramach Mistrzostw Esportowych Igrzysk Europejskich do Katowic przyjedzie blisko 130 zawodników, delegatów i trenerów reprezentujących 28 krajów. Na najlepszych czekają medale i tytuły mistrzowskie.  Także nasza Narodowa Drużyna Esportu wystawia swój skład – w eFootball, w kategorii open zagra Marcel "Marcel_PL" Ziętek, natomiast w rozgrywkach kobiet reprezentować nas będzie Nikoleta "Nikki" Winiarska. W Rocket League zobaczymy polski zespół w składzie Arkadiusz "Azza" Różyczka, Mateusz "Vesh" Wiśnik oraz Patrick "Niseron" Gostkowski.

Fot. S. Rybok

Impreza towarzysząca – GEFestival

Esportowe emocje to nie wszystko na co mogą liczyć odwiedzający MCK między 30 czerwca a 2 lipca. Odbędzie się również impreza towarzysząca o nazwie GEFestival. Na uczestników czeka szereg atrakcji, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Spragnionym wiedzy i wydarzeń branżowych, polecamy udział w najdłużej organizowanej cyklicznej konferencji poświęconej gamingowi i branżom pokrewnym w Europie Środkowo-Wschodniej "OKSE – Central Europe Gaming & E-Careers Congress". Przez 6 lat wydarzenie nosiło nazwę Ogólnopolski Kongres Sportów Elektronicznych, ale teraz tematyka konferencji została poszerzona o zagadnienia związane z biznesem i gospodarką.

– Sport elektroniczny to przyszłość. Coraz szybciej i śmielej wkracza on do programów imprez sportowych, a jego rola wzrasta w świadomości osób oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację rozgrywek sportowych na świecie. Polska ma swoją Narodową Drużynę Esportu. Ten projekt został zainicjowany przez prezydenta Polski, co jest wyrazem otwarcia na innowacje i nowoczesność w sporcie oraz oczekiwania młodych – mówi Łukasz Trybuś, prezes Polskiego Związku Esportu.

Oprócz korzyści edukacyjnych i networkingowych, uczestnicy GEFestival będą mogli wziąć udział w turnieju gry "Just Dance" organizowanym we współpracy z Polskim Związkiem Tańca oraz odkryć strefę gier retro i zagrać w klasyczne gry komputerowe. Ci, którym gamingu ciągle mało, będą mogli śledzić finały Uniwersyteckiej Ligi Esportowej i zobaczyć najlepsze drużyny akademickie rywalizujące o najwyższe stopnie podium. Będzie też można skorzystać ze stref chill-outu, które są świetnym miejscem nie tylko relaksu, ale także rozmów indywidualnych. Jedną z nich przygotowało miasto Katowice. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale dla tych, którzy nie będą mogli w nim uczestniczyć event będzie transmitowany online, na platformie twitch.tv.

Więcej informacji o wydarzeniach, w tym szczegółowy program, można znaleźć na stronach internetowych: https://www.globalesports.org/ege23 oraz https://polskiesport.pl/okse/