Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Dzisiaj pierwsze obrady Sejmu X kadencji. Szymon Hołownia Marszałkiem

Autor: w dniu 2023-11-13

Poseł Marek Sawicki, w roli Marszałka Seniora, otworzył dzisiaj pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji. Wszyscy wybrani 15października posłowie złożyli ślubowanie. Posłowie wybrali też Marszałka Sejmu. W głosowaniu wzięło udział 459 posłów. Poseł Szymon Hołownia uzyskał 265 głosów, poseł Elżbieta Witek – 193 głosy. Tym samym to reprezentant koalicji został nowym Marszałkiem.

21 966 891 osób. Tylu polskich obywateli zagłosowało w wyborach. Frekwencja osiągnęła ponad 74 procent. To wielka rzecz, wielki sukces demokracji. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach. Demokracja w Polsce nigdy nie była tak silna. Jest najsilniejsza w całej naszej historii. Oczywiście w wielu sprawach się różnimy i będziemy się różnić, prowadzimy spory. Najważniejsze jednak jest to, że spory te rozstrzygamy przy urnie wyborczej. To jest istota demokracji. Polacy uwierzyli, że mogą decydować o najważniejszych sprawach, o kierunkach rozwoju ojczyzny – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas pierwszych obrad.

Jako marszałek senior, w imieniu nas wszystkich posłanek i posłów, składam podziękowania Polkom i Polakom, którzy tak licznie, z wielkim zaangażowaniem, poświęceniem, wykonali swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w wyborach. Wyrażam nadzieję, że nowa kadencja pozwoli odbudować poczucie wspólnoty narodowej. Trudna i wymagająca współczesność stawia przed nami wyzwania, którym sprostanie wymaga wspólnego przyjęcia dyrektyw, jakie ustrojodawca zawarł w preambule do Konstytucji. Aktualizuje się potrzeba przywrócenia współpracy z innymi krajami dla dobra rodziny ludzkiej – powiedział Marszałek Senior, Marek Sawicki.

Chciałem dzisiaj na ręce pana marszałka seniora złożyć sprawozdanie i dymisję. Z drugiej strony chcę przedstawić krótką panoramę ostatnich czterech lat. Przed chwilą ślubowaliśmy wobec narodu, że będziemy strzec suwerenności. Niech nam te słowa przyświecają, bo zdajemy sobie sprawę, jak wielkie wyzwania najbliższy czas będzie przynosił – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Mamy bardzo jasne zadanie dowodzić, że nasi rodacy nie pomylili się, stojąc 15 października w tych długich kolejkach. Polityka to nie przemoc, polityka to troska, ta sala to nie oktagon z gali MMA, to dom spotkań i rozmowy. Naprawa polityki musi się zacząć od Sejmu, dlatego od jutra, nawet od dziś, wiele się tutaj zmieni. Najważniejsze znowu stanie się słowo "patria", a nie "partia", z gabinetu marszałka Sejmu z hukiem wyjedzie zamrażarka, znikną barierki. Sejm nie będzie punktem obsługi rządu, nie będzie maszynką do głosowania – powiedział po wyborze na Marszałka Sejmu, Szymon Hołownia.

Harmonogram dzisiejszych obrad:

12:10 – 12:40 – orędzie prezydenta

12:40 – 12:50 – przemówienie marszałka seniora

12:50 – 13:30 – ślubowanie poselskie

13:30 – 14:00 – wystąpienie premiera

14:00 – 14:15 – przerwa

14:15 – 15:00 – wybór marszałka Sejmu

15:00 – 15:05 – przemówienie marszałka Sejmu

15:05 – 17:30 – przerwa

17:30 – 18:15 – poselskie projekty uchwał w sprawie ustalenia liczby wicemarszałków

18:15 – 19:00 – przerwa

19:00 – 19:45 – wybór wicemarszałków