Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Eksperyment społeczny z Czechowic-Dziedzic trafił do ministerialnej publikacji

Autor: w dniu 2023-02-15

Grupa Czechowiczanie dla Przyrody zrealizowali latem 2021 roku eksperyment dotyczący temperatury w różnych rejonach miasta. Sprawdzano pomiary przy kostce brukowej i tam, gdzie rosną drzewa. Działania te zostały zauważone przez ministerstwo. 

Społecznicy z Czechowic-Dziedzic działają, żeby propagować ochronę przyrody opartą na badaniach naukowych. Chodzi im przede wszystkim o to, jak sami piszą, by w tym środowisku zgromadzić miłośników przyrody, którym nie jest obojętne to w jakim środowisku żyją. Jedna z ich akcji zwróciła uwagę urzędników Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Eksperyment społeczny w Czechowicach-Dziedzicach

Miłośnicy przyrody odwiedzili 19 czerwca 2021 roku, z termometrem w dłoni, kilka różnych miejsc na mapie miasta. Panowała wówczas bardzo wysoka temperatura – bliska 30 stopni Celsjusza. Niektóre powierzchnie – na przykład gumowa (na placu zabaw) osiągnęła temperaturę 66 stopni Celsjusza! Tak samo nagrzał się jeden z samochodów. Post z 21 czerwca – w którym opisano wyniki pomiarów – stał się hitem internetu i przyczynkiem do dyskusji na temat przestrzeni miejskiej. Zaangażowany w te działania Mikołaj Siemaszko poinformował, że na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska znalazła się, wśród scenariuszy lekcji dla klas V-VI w zakładce "Scenariusz Szkoła Podstawowa kl V-VI Urbanistyka narzędziem walki", jedna z grafik, która powstała w ramach mierzenia temperatur, o czym można przekonać się w sieci: https://www.gov.pl/…/f42fb426-ad83-4493-8121-f6c68b679eb4

Siemaszko nie ukrywa, że jest zadowolony z tego, że działalność grupy została dostrzeżona. Grafika poniżej: