Teraz gramy:

Title

Artist
Background

To już 25 lat po rozwodzie. Radzionków nie żałuje

Autor: w dniu 2023-02-15

Po rozwodzie są już 25 lat. Decyzji nie żałują – do tego stopnia, ze organizują uroczystą sesję rady miasta. Taka odbędzie się dzisiaj w Radzionkowie. 

Radzionków świętuje obchody 25-lecia restytucji praw miejskich. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 16.00 w Centrum Kultury Karolinka.

Radzionków świętuje rozwód z Bytomiem

Mieszkańcy Radzionkowa są bardzo przywiązani do swojej tożsamości. Odczuwali od zawsze bliską więź z powiatem tarnogórskim, więc Bytom niespecjalnie przypadł im do gustu.

-U nas ta ciągłość, tożsamość cały czas była.  Mieszkańcy Radzionkowa nie pogodzili się z tym, że mają być częścią dużego miasta, obciążonego już na tamte czasy bardzo mocno. To naturalne, że byliśmy samodzielni i chcemy sami się rządzić. Po tych 25 latach "samorządzenie" w Radzionkowie wyszło dobrze – mówi nam Gabriel Tobor, burmistrz Radzionkowa – miasta które przestało być dzielnicą Bytomia dokładnie 1 stycznia 1998 roku.

Mieszkańcy Radzionkowa pokazali, że potrafili zbudować solidną jednostkę organizacyjną, a rozwój przebiegał bardzo dobrze.

-Nie chcę za bardzo się chwalić, ale myślę, że w wielu sprawach się wyróżniamy w okolicy, jeśli chodzi o pomysły, wdrożenia. Radzionków ma się dobrze – dodaje burmistrz Tobor

Jak będą przebiegać dzisiejsze uroczystości? Na początek zostanie wyświetlony film, w którym znajdują się między innymi fragmenty programów i wypowiedzi lokalnych działaczy, zarejestrowane w latach 90-tych, gdy trwały starania o odłączenie się od Bytomia. Po filmie rozpocznie się uroczysta sesja Rady Miasta Radzionków, podczas której zostaną m.in. wręczone Nagrody Honorowe "Crux Adalberti". To symboliczne wyróżnienie ustanowione w 2007 roku przyznawane jest przez Radę Miasta za zasługi na rzecz Radzionkowa. Odbierze je łącznie 28 laureatów. Radni Rady Miasta Radzionków oraz burmistrz wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami wystąpią dziś w strojach regionalnych. Wszystko po to, by podkreślić swoje przywiązanie do "Małej Ojczyzny".

Fot. UM Radzionków