Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Fragmenty rafy koralowej i rogi w przesyłkach pocztowych

Autor: w dniu 2023-03-28

Wyroby z rogów zwierzęcych i fragmenty chronionej rafy koralowej w przesyłkach, które miały trafić do odbiorców w różnych regionach Polski.

Funkcjonariusze śląskiej Krajowej Administracji Skarbowej w Katowicach skontrolowali trzy paczki znajdujące się w Oddziale Celnym Pocztowym w Zabrzu i w Oddziale Celnym Towarowym Portu Lotniczy Katowice-Pyrzowice. Okazało się, że trafiły do kraju z Ukrainy, Kirgistanu i Stanów Zjednoczonych. Ich odbiorcami mieli być mieszkańcy województw małopolskiego i dolnośląskiego.

Fragmenty rafy koralowej i rogi w przesyłkach

W paczkach znajdowały się fragmenty rafy koralowej rzędu Scleractina spp. i organeczniki – Tubiporidae spp. oraz wyroby wykonane z rogów koziorożca syberyjskiego i owcy dzikiej. To zwierzęta znajdujące się na liście Konwencji Waszyngtońskiej. Ich przywóz lub wywóz jest zabroniony, chyba, ze towarzyszy im zezwolenie lub certyfikat CITES, świadczące o legalności pochodzenia. W przypadku omawianych przesyłek takiej dokumentacji nie było.

Czym jest CITES

Konwencja Waszyngtońska, zwana również Konwencją CITES, to międzynarodowy układ ograniczający transgraniczny handel gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Jej celem jest zapewnienie, aby międzynarodowy handel dzikimi zwierzętami i roślinami nie zagrażał ich przetrwaniu. Import, eksport i reeksport gatunków objętych Konwencją musi być autoryzowany poprzez system zezwoleń i certyfikatów.

Brak dokumentów podczas przywozu i wywozu skutkuje konfiskatą okazów CITES, karą grzywny, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.