Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Gabinety leśnej terapii powstały w Katowicach

Autor: w dniu 2024-04-03

Chociaż zlokalizowane w samym centrum Katowic, to można się w nich poczuć niczym w prawdziwym lesie. W Społecznym Ministerstwie ds. Samotności uruchomione zostały gabinety leśnej terapii. W leśnym anturażu czeka na chętnych profesjonalna pomoc psychologiczna, terapeutyczna i prawna.

– W Katowicach wyciągamy rękę do potrzebujących pomocy. W sklepach socjalnych Spichlerz mogą oni zrobić taniej zakupy, w Bistro Spichlerz zjeść tani i pożywny posiłek, a w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności znaleźć wsparcie. Dziś uruchamiamy nowe gabinety, w których także uzyskać będzie można pomoc – w zakresie psychologii, terapii i prawa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

3 kwietnia w pięknej kamienicy przy ul. Mikołowskiej 44 uruchomiono kolejne sale. Najważniejszą częścią są dwa wyjątkowe pomieszczenia – gabinety leśnej terapii. Dźwięki, widoki, zapachy, dotyk oraz profesjonalna pomoc – wszystko to czeka na gości, by wprowadzić ich w stan spokoju i relaksu. Jednym z najważniejszych elementów jest codzienna dostępność wsparcia: psychologicznego, terapeutycznego, prawnego. Na pozostałej części piętra znalazły się nowe miejsca na różnego rodzaju warsztaty, prelekcje, szkolenia, zajęcia sportowe, taneczne, zdrowotne, plastyczne czy spotkania z ciekawymi osobistościami.

Fot. D. Czapla

– Zgodnie z tym, co nieustannie powtarzamy – każdy znajdzie u nas swoje wolne miejsce! Do szerokiego pakietu wsparcia dołączamy kolejne możliwości. Od dziś w Społecznym Ministerstwie ds. Samotności można znaleźć pierwszą na świecie lasoterapię w mieście. Jest ona adresowana szczególnie do osób starszych, które mają problemy z mobilnością i nie mogą sobie pozwolić na wycieczkę do lasu. To pomieszczenia zbudowane w drzewie, z kwiatami, z atmosferą i dźwiękami lasu. Będzie można tam usiąść, odpocząć i przenieść się w leśny świat. W drugim pokoju będą dwa fotele przeznaczone do spotkań z psychoterapeutą, który w takim otoczeniu będzie pomagał osobom przychodzącym z problemami – tłumaczy Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

Społeczne Ministerstwo ds. Samotności w Katowicach zaczęło funkcjonować 12 października 2023 roku. Na parterze ministerstwa znajduje się bistro socjalne "Spichlerz". To wyjątkowe miejsce serwujące niedrogie posiłki lunchowe dla wszystkich potrzebujących. Nie trzeba mieć żadnego zaświadczenia.

– Każdego dnia w bistro wydajemy od 200 do 300 paragonów. To jest kilkaset obiadów dziennie. Uruchomiliśmy także możliwość dowozu obiadów, aby osoby, które mają problem z poruszaniem się także mogły skorzystać z naszej oferty. W każdą sobotę w prywatkach bierze udział od 50 do 100 osób. to pokazuje jak potrzebne jest to miejsce – podkreśla Marta Wilczyńska, dyrektor generalny Fundacji Wolne Miejsce.

Tuż obok znajduje się sala gimnastyczna, która pełni również funkcję sali tanecznej. W otoczeniu lustrzanych ścian prowadzone są różnorodne zajęcia ruchowe. Produkty i sprzęty do ćwiczeń sprawią, że zajęcia gimnastyczne czy cotygodniowe "fajfy" gromadzą tutaj wszystkich spragnionych ruchu, sportu, zdrowego trybu życia i kontaktu z innymi.