Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Gliwice: Ulica Siemieńskiego zamknięta dla samochodów

Autor: w dniu 2023-08-02

Ulica Siemińskiego została włączona do gliwickiej Strefy Ograniczonej Dostępności. Choć już wcześniej była zamknięta dla większości samochodów, wprowadzone rozwiązanie pozwala uporządkować i ujednolicić zasady wjazdu zgodnie z przyjętymi w mieście wytycznymi dla SOD. Równocześnie umożliwia karanie kierowców łamiących przepisy, nieposiadających uprawnień do wjazdu. Liczba aut została mocno ograniczona, głównie do posiadaczy specjalnych identyfikatorów.

Na ulicę Siemińskiego już wcześniej wjechać mogło teoretycznie niewielu kierowców, jednak na podstawie poprzednich uregulowań niektórzy robili to mimo zakazu i przekonywali, że jadą do jednej z posesji. Na mocy nowego rozwiązania, możliwość wjazdu na część ulicy objętej Strefą Ograniczonej Dostępności (SOD) została zredukowana. Od 1 sierpnia dopuszczony jest wjazd jedynie dla posiadaczy identyfikatora S lub bardzo wąskiej grupy samochodów uprawnionych. Kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami.

Strefa Ograniczonej Dostępności na ulicy Siemińskiego z zakazem wjazdu objęła odcinek od skrzyżowania z ulicą Jasnogórską do posesji nr 21 (mniej więcej na wysokości sądu). Uspokojenie ruchu aut na ulicy Siemińskiego jest szczególnie ważne, bo przyciąga ona wielu spacerowiczów i rowerzystów. Bezpośrednio sąsiaduje z gliwicką Starówką i jest jednym z bardziej charakterystycznych traktów w Gliwicach, z interesującą architekturą i lokalami gastronomicznymi.

Kilka lat temu miasto zaczęło nadawać jej charakter "miejskiego podwórca". Przy chodnikach ustawione zostały podesty z siedziskami i donice z zielenią – powstały ministrefy wypoczynku i zarazem dodatkowe przestrzenie dla gości odwiedzających kawiarenki czy restauracje, wprowadzono też strefę zamieszkania z maksymalną prędkością dla uprawnionych do wjazdu samochodów do 20 km/h i możliwością swobodnego poruszania się spacerowiczów. Samochodów pojawiało się tu jednak zbyt dużo, a wprowadzenie na części ulicy Siemińskiego Strefy Ograniczonej Dostępności sprawi, że będzie tam spokojniej i bezpieczniej dla pieszych.

Zasady wjazdu na drogę oraz parkowania zostały dostosowane do czytelnego, miejskiego systemu. Odpowiednie znaki zakazu zostały ustawione przy skrzyżowaniu ul. Siemińskiego z ul. Jasnogórską oraz za zjazdem do sądu. Bez zezwolenia można dojechać do sądu oraz do parkingu po drugiej stronie ulicy, jednak wyłącznie od ul. Górnych Wałów, a nie od ul. Jasnogórskiej.

Dla mieszkańców ulicy Siemińskiego i przedsiębiorców przygotowano identyfikator typu S uprawniający do wjazdu do Strefy Ograniczonej Dostępności. Przez ulicę Siemińskiego nadal kursuje autobus linii A4.