Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Gorzelik o prezydencie Dudzie: uprawia coś w rodzaju politycznego sutenerstwa

Autor: w dniu 2024-06-03

Gościem dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska. W trakcie dyskusji prowadzonej przez Marcina Zasadę mówiono między innymi o języku śląskim, decyzji prezydenta Andrzeja Dudy w tym zakresie, wyborach prezydenckich i kodyfikacji śląskiego.

– Najwyraźniej środowisko polityczne pana prezydenta uznało, że kwestia śląska to jest takie użyteczne pole konfrontacji z przeciwnikami, czyli obecnym obozem władzy i ofiarą jest język śląski. Z drugiej strony uważam, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Prezydent Duda dał Ślązakom dodatkowy czas, mniej więcej rok, by lepiej przygotować się do wprowadzenia śląskiego do szkół – mówi na temat prezydenckiego weta w sprawie języka śląskiego Jerzy Gorzelik, lider Ruchu Autonomii Śląska.

Zapytany o wytłumaczenie weta, które przedstawiono w oświadczeniu, odpowiada:

Pan prezydent wspominając o działaniach hybrydowych Federacji Rosyjskiej, uprawia coś w rodzaju politycznego sutenerstwa. Mówi "o, patrzcie, tu mamy miękkie podbrzusze, jest taki region Górny Śląsk, gdzie mieszka jakieś dziwne plemię" i jakby zachęcał rosyjskie służby: "penetrujcie" – powiedział w trakcie dzisiejszej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary Gorzelik.