Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Gramy dla Nikosia”. Charytatywny turniej w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2023-10-22

Kiedy Nikoś przyszedł na świat, ważył zaledwie 500 gramów. Dziś, choć ma zaledwie sześć lat, musi walczyć o swoje zdrowie i życie. Chętni mogą mu pomóc, biorąc udział w wyjątkowym turnieju piłki nożnej. 
W Piekarach Śląskich niejednokrotnie udowodniono dotąd, że można pomagać poprzez sport. Odbyły się liczne wydarzenia, podczas których gromadzono środki na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Nie inaczej jest w tym przypadku.

"Gramy dla Nikosia" – przyjmują zgłoszenia

W niedzielę, 3 grudnia w Hali Sportowej MOSIR "Olimpia" odbędzie się Charytatywny Turniej Piłki Nożnej "Gramy dla Nikosia". Chętni do udziały w wydarzeniu mogą zgłaszać się do 24 listopada. Warto się pośpieszyć, bo organizator nie wyklucza – w przypadku osiągnięcia limitu zespołów – wcześniejszego zamknięcia rejestracji. W każdej grupie może zagrać maksymalnie 8 zespołów, liczy się kolejność zgłoszeń.

Kto może zagrać?

W turnieju mogą zagrać maksymalnie 12-osobowe drużyny, a rywalizacja zarezerowana jest dla osób urodzonych w roku 2007 i starszych. W ramach jednego spotkania na boisku będą rywalizować 5-osobowe składy, czyli cztery osoby w polu i bramkarz.
Wpisowe od drużyny to 300 zł, podczas turnieju będzie można również zakupić kawę, herbatę, ciasto a cała uzbierana kwota przeznaczona została na pomoc Nikosiowi.
Turniej zostanie podzielony na dwa etapy:
  • godz. 8 00 – 12 00 – Liga Europy,
  • godz. 12 30 – 16 30 – Liga Mistrzów.
Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 32 768-10-10 w Dziale Promocji i Sportu MOSIR w godz. 7.30 – 15.30. Ten, kto zgłasza zespół, powinien podać Ligę, do której zapisuje się drużyna (Liga Europy lub Liga Mistrzów).

Historia Nikosia

Nikoś urodził się 6 lat temu jako skrajny wcześniak w 24 tygodniu ciąży z wagą 500g. Przeszedł bardzo wiele, dzielnie walcząc o życie.
Był reanimowany i zaintubowany na ponad 3 miesiące. Na OIOM-ie spędził pół roku. W tym czasie miał operację retinopatii wcześniaczej (oczy) i serca, a dokładniej zamykany przewód tętniczy Botalla. Wspomnienia i wielka blizna na lewej łopatce pozostały do dzisiaj i będą na zawsze….Ponadto na OIOM-ie przeszedł dwie ciężkie sepsy, skrzeplinę w sercu, ciężkie próby rozkarmiania..
W wieku 18 miesięcy z jakiegoś powodu przestał spać. Nocne napady, wybudzenia z płaczem i niemym krzykiem (Nikoś z powodu długotrwałej intubacji bardzo długo był bezgłośny) trwały do niedawna. Rodzice Nikosia zwiedzili całą Polskę i lekarzy różnej specjalności, szukając pomocy. Dopiero kilka miesięcy temu potwierdzona została ciężka padaczka. Dodatkowo Nikoś ma opóźnienie psychoruchowe, zaburzenia odżywiania (jest pojony strzykawką) silne zaburzenia integracji sensorycznej. Choruje też na dysplazję oskrzelowo – płucną, refluks gardłowo – przelykowo – żołądkowy, ma niedomykalność szpary głośni, nie mówi. Oprócz tego jest silnie krótkowzroczny, ma hipoplazję móżdżku przez co ma zaburzenia równowagi, zatacza się, przewraca, wypuszcza z rączek przedmioty. Nikoś ma ADHD i autyzm atypowy.
Obecnie, od 6 lat, dzielnie walczy o swoją przyszłość i zdrowie. Choruje na padaczkę, dysplazję oskrzelowo – płucną, ma hipoplazję móżdżku, w wyniku której ma silne zaburzenia równowagi i motoryki małej. Ma także zaburzenia integracji sensorycznej, zaburzenia żywieniowe. Jest pojony i częściowo żywiony strzykawką. Nikoś ma także niedomykalność szpary głośni, nie mówi, porozumiewamy się podstawami języka migowego. Średni miesięczny koszt opieki nad chłopcem to około 5 tysięcy złotych.
-Obecnie Nikoś ma prawie 7 lat. Od urodzenia każdy jego dzień to rehabilitacje, terapie, ćwiczenia. Całe nasze życie podporządkowane jest chorobom i zaburzeniom . Ale nie narzekamy! Kochamy naszego syna nad życie i każdego dnia walczymy o jego przyszłość. Nikoś uczęszcza do przedszkola terapeutycznego, w którym poza normalną edukacją, każdego dnia ma co najmniej jedną bądź kilka terapii. Poza tym Nikoś ma jeszcze dodatkową rehabilitację ruchową, rehabilitację na basenie, hipoterapię, neurologopedę a za kilka dni rozpocznie kolejną: terapię ręki.Wszystko to ogromne koszty. Dodatkowo Nikoś potrzebuje specjalistycznych leków I najlepszych suplementów. Badania lekarskie, konsultacje, terapie a także paliwo na dojazdy na terapie I do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie neurologicznie leczony jest Nikoś i cyklicznie odbywa kontrole na oddziale – informują rodzice chłopca.