Teraz gramy:

Title

Artist
Background

„Grota” do remontu. Podpisano umowę

Autor: w dniu 2024-06-03

Centrum Kultury Śląskiej "Grota" w Lipinach jest o krok od generalnego remontu. Podpisano umowę, której przedmiotem jest przeprowadzenie niezbędnych prac. Chodzi zarówno o zmianę wyglądu zewnętrznego gmachu, jak i dostosowanie go do obowiązujących dziś wymagań technicznych.

Przebudowa budynku "Groty" w Świętochłowicach to wyczekiwana od lat inwestycja w mieście. Dzięki temu na kulturalną mapę miasta powróci ten piękny oraz kultowy, jak wielu go określa, obiekt w sercu Lipin.

"Grota" przejdzie remont. Podpisano umowę

Wyremontowany budynek nie tylko zmieni swój wygląd, ale będzie także – jak zapowiada miasto – spełniał obowiązujące dziś wymagania techniczne, tym bardziej, że roboty były wymagane już od dawna.

– Obiekt wymagał remontu od dobrych kilkunastu lat. Dzisiejsza umowa pozwala nam już namacalnie realizować działania w terenie za pośrednictwem firmy wykonawczej, która zapowiedziała, że dołoży wszelkich starań, aby obiekt zyskał na nowoczesności, funkcjonalności, ale jednocześnie wykona zadanie z poszanowaniem dla historii tego miejsca i charakterystycznych elementów budynku takich jak łukowe duże okna. Planujemy odsłonięcie i renowację starej cegły elewacyjnej, aby ukazać prawdziwy charakter budynku, ale także wpasować go w otoczenie kamienic, które są nieodzownym elementem Lipin – wymienia Prezydent Miasta, Daniel Beger.

Przedstawiciele miasta podkreślają, że dzięki zrealizowaniu tej inwestycji sprawi, że – tu cytat – "kultura w mieście wejdzie na jeszcze wyższy poziom i pozwoli kolejnym grupom rozwijać swoje pasje artystyczne".

Prace remontowe w "Grocie". Co zaplanowano?

Wykonanie prac obejmuje, jak podaje urząd, wymianę wszystkich instalacji, stolarki okiennej i drzwiowej, unowocześnienie systemu ogrzewania, remont dachu oraz elewacji. W obiekcie powstanie też winda umożliwiająca poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.

Umowa na wykonanie kompleksowego remontu zawarta została na kwotę 13 848 406,41 zł, z możliwością rozszerzenia o prawo opcji, co daje łączną sumę prawie 16 mln zł. Remont wykonywać będzie firma Texom sp. z o.o. z Krakowa, która specjalizuje się w generalnym wykonawstwie remontów. Na prace w terenie przewidziano 22 miesiące od momentu przekazania placu budowy.

Zmiana zapowiada się spektakularnie. Podejrzeć ją można na przygotowanej wcześniej wizualizacji i porównaniu ze stanem faktycznym:

Źródło: UM Świętochłowice