Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Grypa atakuje. Najwięcej zachorowań od dekady

Autor: w dniu 2023-03-22

To najcięższy sezon grypowy od długiego czasu. Lekarze alarmują – liczba chorych, w tym ciężkich przypadków, wymagających hospitalizacji, jest najwyższa od dziesięciu lat.

Na Śląsku od początku sezonu zakaziło się już ponad pół miliona osób, z czego ponad trzy tysiące wymagało hospitalizacji. Z problemem borykają się nie tylko osoby dojrzałe.

Grypa poważnym zagrożeniem – również wśród młodzieży

Chorych przybywa, ponieważ spada liczba szczepień – zaszczepiło się o jedną piątą mniej osób niż w ubiegłym sezonie. Samo szczepienie jest łatwo dostępne, bo można go dokonać w każdej aptece.

-Są wytypowane apteki, w których grupa zawodowa farmaceutów po przeszkoleniu jest w stanie zakwalifikować i wykonać szczepieni przeciwko grypy, tylko pamiętajmy, że robią to w odniesieniu do osób dorosłych  – przypomina śląski inspektor sanitarny, Grzegorz Hudzik.

W przypadku dzieci decyzja o zaszczepieniu nie zapada tak szybko. Młodsi pacjenci muszą być przebadani przez lekarza i przez niego też zakwalifikowani do podania szczepionki – to szczególne kroki bezpieczeństwa w przypadku młodszych pacjentów. Tych – dzieci i młodzieży – choruje szczególnie dużo. Z danych śląskiego sanepidu wynika, że osoby do 14 roku życia stanowią blisko połowę wszystkich zakażeń w województwie.