Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Urzędnik zlecał przetargi „swoim”. Sprawa wyszła na jaw

Autor: w dniu 2023-03-22

Naczelnik jednego z urzędów, jak mówią śledczy, przekroczył uprawnienia. Ustawiał przetargi tak, żeby wygrywali jego znajomi przedsiębiorcy. W latach 2021-2022 zlecił prace na około 400 tysięcy złotych. 

Śląscy policjanci zatrzymali w poniedziałek  naczelnika wydziału jednego z kłobuckich urzędów oraz dwóch przedsiębiorców z powiatu częstochowskiego i kłobuckiego. Zebrany materiał dowodowy, pozwolił przedstawić zarzuty wszystkim trzem podejrzanym. Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, która nadzoruje śledztwo, gdzie usłyszeli łącznie aż 8 zarzutów korupcyjnych.

Nieuczciwe przetargi wyszły na jaw

Zarzuty stawiane przez prokuratora związane są między innymi z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków służbowych przez naczelnika wydziału kłobuckiego urzędu, który prowadził sprawy dotyczące zamówień publicznych. "Dbał" przy tym o to, aby zamówienia trafiały do ściśle określonych przedsiębiorców. Reprezentując urząd, w którym kierował jednym z wydziałów, zawarł z tymi osobami w latach 2021-2022 umowy na wykonanie różnych zadań publicznych, wycenionych na około 400 tysięcy złotych.

Fot. Śląska Policja

Wobec podejrzanych prokurator zastosował dozory policyjne i poręczenia majątkowe – po 25 tysięcy złotych, a naczelnika dodatkowo zawiesił w czynnościach służbowych. Sprawcom grozi kara do 10 lat więzienia. Na poczet przyszłych kar i grzywien, prowadzący śledztwo zajęli tymczasowo majątki należące do podejrzanych w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

To dopiero pierwsza realizacja w prowadzonej sprawie, którą śledczy określają jako rozwojową, planując już kolejne zatrzymania.