Handel narkotykami na dużą skalę. Rozbito grupę przestępczą

Autor: w dniu 2024-06-13

Wprowadzali do obrotu hurtowe ilości narkotyków. W sprawie tej prowadzono trwające prawie rok śledztwo. Zabezpieczono środki odurzające, a akt oskarżenia przeciw sześciu osobom skierowano do sądu.

W lipcu 2022 roku Główny Inspektor Sanitarny (GIS) ostrzegał, że pojawił się w Polsce niezwykle niebezpieczny i silnie uzależniającego narkotyk o nazwie Alfa-PHiP (alfa-pirolidynoizoheksanofenon). Już wcześniej wiadome było, że ten środek był dostępny w Rybniku, co kilkukrotnie udowodnili kryminalni zajmujący się przestępstwami narkotykowymi, gdzie w latach 2020-2023 przeprowadzono szereg postępowań przygotowawczych, w ramach których zabezpieczono od kilku do nawet kilkuset gram narkotyku Alfa-PHiP.

Handel narkotykami na dużą skalę. Rozbito grupę przestępczą

Zwiększona aktywność dilerów Alfy-PHiP na lokalnym rynku narkotykowym sprawiła, że śledczy zintensyfikowali swoje działania, co sprawiło, że 20 lipca 2023 roku w Rybniku na terenie dzielnicy Elektrownia rybniccy kryminalni zajmujący się zwalczaniem przestępczości narkotykowej oraz przestępczości pseudokibiców zatrzymali na gorącym uczynku dwóch mieszkańców Rybnika w wieku 30 i 39 lat. Wówczas kryminalni ujawnili przy zatrzymanych oraz w wynajętym garażu ponad 13 kg substancji psychotropowej Alfa-PHiP o czarnorynkowej wartości ponad 1,3 mln złotych, co było przyczynkiem do wszczęcia prokuratorskiego śledztwa.

Działania śledczych przyczyniły się do ustalenia, iż na terenie Rybnika działa grupa przestępcza, której głównym obszarem działalności był obrót hurtowymi ilościami narkotyków, przy czym członkowie grupy byli brutalni i bezwzględni. Na ich koncie są pobicia, groźby, zmuszanie do określonego zachowania, pozbawienie człowieka wolności i inne. Członkowie grupy okazali się mieszkańcami Rybnika w wieku od 31 do 41 lat, część z nich związana jest ze środowiskiem lokalnych pseudokibiców.

Kontrterroryści w akcji. Zatrzymano trzy osoby

W dniu 3 stycznia 2024 roku funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego KMP w Rybniku wspierani m.in. przez funkcjonariuszy Wydziału ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców KWP w Katowicach oraz przy wsparciu bojowym policyjnych kontrterrorystów z Katowic oraz Opola dokonali zatrzymania na terenie Rybnika kolejnych trzech członków rozpracowywanej grupy przestępczej, w tym jej lidera. Zabezpieczano wówczas kolejne narkotyki, w tym blisko 0,5 kg marihuany, a także mienie osób podejrzanych na poczet przyszłych kar oraz przepadku osiągniętych przez sprawców korzyści majątkowych.

Kolejne zatrzymania i akt oskarżenia

W lutym, kwietniu oraz maju br. rybniccy kryminalni dokonali szeregu kolejnych zatrzymań, w efekcie czego kilka kolejnych osób podejrzanych związanych z rozpracowywaną grupą usłyszało prokuratorskie zarzuty, a kilka kolejnych doprowadzono z Zakładów Karnych, gdzie odbywają wcześniej zasądzone kary pozbawienia wolności, w tym za przestępstwa narkotykowe.

W dniu 12 czerwca 2024 roku Prokuratura Rejonowa w Rybniku skierowała do Sądu Okręgowego w Rybniku akt oskarżenia obejmujący główny wątek prowadzonego śledztwa, tj. przeciwko 6 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którym przedstawiono łącznie 32 zarzuty, w tym udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą mającą na celu udział w obrocie znacznymi ilościami narkotyków. W przedmiotowej sprawie wobec 5 podejrzanych stosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania, a wobec 4 z nich jest on nadal stosowany. Zebrany w sprawie materiał dowodowy obejmuje lata 2021 – 2023 i dotyczy m.in. wprowadzenia do obrotu na terenie Rybnika i miast ościennych co najmniej kilkudziesięciu kilogramów narkotyków. Warto wspomnieć, że część postawionych w sprawie zarzutów dotyczy czynów popełnionych przez sprawców w warunkach tzw. recydywy. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

W całej sprawie zabezpieczono łącznie ponad 13,5 kg narkotyków, a także na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie podejrzanych o wartości ponad 150 tys. złotych. Część nieobjętych aktem oskarżenia wątków przeprowadzonego śledztwa jest nadal prowadzona w ramach odrębnych postępowań.