Historyczny napis wraca do Bytomia. “Rozbark” pojawi się na zabytkowym murze oporowym
Autor: Andrzej Zazgórnik w dniu 2024-09-04
Przywracanie zapomnianych, historycznych elementów krajobrazu budzi duże emocje i przywraca wspomnienia. Nie bez powodu jest czymś, co przyciąga uwagę opinii publicznej. Nie inaczej jest w przypadku napisu "Rozbark".
Wraz z likwidacją KWK Rozbark w 2004 roku, zniknął napis "Kopalnia Rozbark". Z inicjatywy Dobromira Bujaka, prezesa Klubu Sportowego Skarpa Bytom oraz Stowarzyszenia Miłośników Rozbarku odtworzona zostanie część tego napisu. Odsłonięcie będzie miało miejsce 7 września o godz. 11:45 podczas Święta Rozbarku.
– (…) Wielu mieszkańców, w tym byli górnicy z kopalni dopytywali o powrót historycznego napisu, który znajdował się na murze oporowym otaczającym kopalnię – mówi Dobromir Bujak, prezes KS SKARPA Bytom.
Jego część zostanie odtworzona i już 7 września w sobotę o godz. 11:45 od strony ul. Chorzowskiej będzie można zobaczyć 2-metrowy (czyli podobny wysokością do tego oryginalnego) napis "ROZBARK".
Był kiedyś częścią KWK Rozbark
Historyczny napis znajdował się na zabytkowym murze oporowym. Wraz z ostatnią wydobytą toną węgla, rozpoczęto likwidację zakładu, a później również napisu. Po 20 latach powraca. Pojawi się na specjalnie przygotowanej konstrukcji nad murem oporowym.
– To kolejny element dawnej historii KWK Rozbark, który będzie przypominał o jednej z największych kopalń węgla kamiennego na Górnym Śląsku fedrującej przez ponad 140 lat – podkreśla prezydent Bytomia Mariusz Wołosz – Już wkrótce teren po KWK Rozbark zyska kolejne funkcje dzięki pozyskaniu środków z Unii Europejskiej. Powstające tam nowoczesne i samowystarczalne Centrum Transformacji Energetycznej i Centrum Aktywności Społeczno-Edukacyjnej będą kolejnym miejscem, gdzie mieszkańcy spędzą wolny czas i poznają historię miejsca nieodłącznie związanego z Bytomiem – dodaje.
Tereny pokopalniane otrzymały drugie życie
KWK Rozbark została uruchomiona w 1863 roku. W 1971 roku została połączona z kopalnią "Łagiewniki", a w 1999 roku w wyniku restrukturyzacji została przekształcona w Zakład Górniczy "Bytom II". Pod taką nazwą kopalnia działała do końca swojej działalności. W 2004 roku została zlikwidowana, a ostatnią tonę węgla wydobyto 31 lipca 2004 roku. Od 2021 roku na terenie dawnej kopalni działa Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.
Odsłonięcie napisu w czasie Święta Rozbarku
Impreza odbędzie się o godz. 13:00 na terenie Klubu Sportowego SKARPA Bytom przy ul. Wojciecha Kilara 33, natomiast odsłonięcie napisu o 11:45 od strony ul. Chorzowskiej. Organizatorzy przygotowali atrakcje dla dorosłych i dzieci. Głównym punktem programu będzie próba pobicia rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach regionalnych.