Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Intensywne opady w regionie. Najgorsza sytuacja w Bielsku-Białej [AKTUALIZACJA]

Autor: w dniu 2024-06-04

Cały czas utrzymywany jest wysoki stopień alertów pogodowych. Intensywne opady deszczu zwłaszcza na południu regionu. Najgorzej jest w Bielsku-Białej. Opisujemy to zagadnienie, bazując na danych przekazywanych przez służby działające na miejscu. Cały czas rośnie liczba interwencji.

Miniona noc lokalnie minęła tam służbom na neutralizowaniu kaprysów aury. Strażacy musieli reagować ponad 100 razy.

– Ciężką noc mają za sobą mieszkańcy Bielska Białej i okolicy. Intensywny deszcz sprawił, że ulice tego miasta zamieniły się w rwące potoki – a te prawdziwe potoki i rzeki, miejscami wystąpiły z koryta. Nie da się przejechać między innymi Komorowicką, Lwowską, Żywiecką… zalany jest wiadukt pod ulicą PCK i szereg ulic w Hałcnowie – relacjonuje reporter Radia Piekary Adam Złotorowicz.

Cały czas obowiązuje ostrzeżenie opublikowane przez IMGW-PIB w Krakowie 3 czerwca. Dotyczy ono silnego deszczu z burzami. Ma obowiązywać do 22.00. Dotyczy powiatów: bielski, Bielsko-Biała, cieszyński i żywiecki. Prognozowane są, czytamy w raporcie Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 60 mm do 80 mm, lokalnie skumulowane sumy opadów do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy grad.

W związku z wydanymi ostrzeżeniami, podaje WCZK, Komenda Województwa PSP w Katowicach od północy do dzisiejszego poranka (do 7.00) odnotowała 763 zdarzenia, najwięcej w pow. bielskim – 675, cieszyńskim – 84. Sytuacja jest dynamiczna. Skalę problemu widać na materiałach publikowanych w sieci:

Rośnie liczba interwencji

Wedle najnowszych informacji podawanych przez Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, wedle stanu na godzinę 9.45, zewidencjonowała ok. 820 zdarzeń w związku z intensywnymi opadami deszczu. W Bielsku-Białej przy ul. Bestwińskiej wylała m.in. rzeka Kromparek. Zalane przedszkola w Bielsku-Białej przy ulicy Mieczysława Bruty-Spiechowicza, ul. Stefanii Sempołowskiej oraz ul. Montażowej. Obecnie działają zastępy PSP i OSP w ilości 50 zastępów około 290 strażaków. Na godzinę 11.00 w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej zostanie zwołana konferencja prasowa dotycząca bieżącej sytuacji powodziowej.

Z godziny na godzinę interwencji przybywa. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej zamieściła przed 14.00 najświeższy komunikat dotyczący podejmowanych działań. Z najnowszego raportu, obejmujący okres od 3 czerwca (23.50) do 13.45 odnotowano 850 interwencji. Najwięcej zdarzeń, jak informują strażacy, miało miejsce w Bielsku-Białej oraz na terenie powiatu bielskiego w gminach Jasienica, Jaworze, Kozy, Wilamowice oraz Czechowice. Do poważniejszych zdarzeń – wylicza oficer prasowa bielskiej straży pożarnej – doszło na ul. Mieczysława Boruty-Spiechowicza w Bielsku-Białej, gdzie zalana została piwnica hali magazynowej o powierzchni ok. 1500 mkw. Znacząco zalany został również budynek wielorodzinny przy ul. Konwaliowej w Bielsku-Białej. Ponadto także na terenie Bielska-Białej była konieczność wypompowywania wody m.in. z: archiwum prokuratury okręgowej oraz urzędu pracy, przedszkoli, szkół, torowiska PKP, zajezdni autobusowej oraz licznych zakładów produkcyjnych i magazynowych. W Bielsku-Białej przy ul. Grażyńskiego – 3 osoby utknęły w zalanym samochodzie pod wiaduktem, konieczna była ewakuacja przez strażaków. Poza tym w powiecie bielskim w Ligocie przy ul. Księża Grobel powstał zator na rzece na długości ok. 200m. Była konieczność zadysponowania koparki, celem jego usunięcia. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Bestwińskiej podmyte zostało koryto rzeki Białki. Działania w kulminacyjnym momencie prowadziło 55 zastępów straży pożarnej w ilości 320 strażaków.

Problemy na kolei

W związku z pogodą występują problemy na kolei. Tak jest na szlaku kolejowym Bielsko-Biała Wschód -Kozy, gdzie odnotowuje się utrudnienia w ruchu pociągów w związku z intensywnymi opadami deszczu. Na stacji Bielsko-Biała zalane zostały tory 1 i 2. Ruch na stacji prowadzony jest pozostałymi torami.

Od godz. 06:20 zamknięty jest szlak Kęty-Kozy. Pociąg osobowy wstrzymany na trasie Kozy Bielsko-Biała Wschód. W stacji Bielsko-Biała Wschód, podaje WCZK, jest wysoki poziom wody, w związku z czym pociąg nie może wjechać na stację. Dodatkowo powalone drzewo na sieci. Działania w toku.

Starosta Cieszyński Janina Żagan ogłosiła, w związku z sytuacją pogodową oraz skutkami opadów deszczu, pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miast i gmin Powiatu Cieszyńskiego:

Zdjęcie wyróżniające: KM PSP Bielsko-Biała