Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Inwestycje w Piekarach Śląskich w 2023 roku

Autor: w dniu 2023-01-18

Piekary Śląskie przeznaczą na tegoroczne inwestycje kwotę ponad 60 milionów złotych. Wśród nich basen czy pumptrack. 

Drogi, kompleks basenowy, ścieżki pieszo-rowerowe czy termomodernizacja MDK2. Jakie inne inwestycje powstaną w tym roku w Piekarach Śląskich?

Inwestycje w Piekarach Śląskich

Pierwszą i najbardziej wyczekiwaną inwestycją jest budowa kompleksu basenowego (łącznie około 86 mln zł z czego 1,5 mln zł w 2023 r.). W 2023 r. realizowane będzie wykonanie dokumentacji projektowych, etapowej budowy kompleksu sportowego w Piekarach Śląskich obejmującą kryty basen (etap A), strefę spa z siłownią, strefą fitness i ścianką wspinaczkową oraz zagospodarowaniem pasa zieleni izolacyjnej (etap B), hali sportowej  i strzelnicy sportowej (etap C), wraz z zagospodarowaniem terenu oraz dodatkowymi opracowaniami i nadzorami autorskimi. Jednym słowem w 2023 i na początku 2024 powstanie kompleksowy projekt wykonawczy, na podstawie którego rozpocznie się procedura budowy.

Budowa dróg

W ramach uzyskanego dofinansowania w 2023 będzie trwała budowa i rozbudowa infrastruktury: ulic Jesiennej, Ustronnej, Stawowej, Kościelnej, Chabrowej, Konwaliowej, Groszkowej, Radzionkowskiej, Cichej, Darwina, Jasnej i Kawalca – to ponad 25,3 mln zł.

Budowa połączenia pieszo-rowerowego i sygnalizacje świetlne

Budowa połączenia pieszo-rowerowego w rejonie DW911, ul. K. Miarki, ul. Podmiejskiej oraz budowa sygnalizacji świetlnych na terenie Piekar Śląskich, w tym rozbudowa infrastruktury drogowej – 2023 roku będzie wydana na to kwota 10 mln zł, zaś łącznie pochłonie ono ponad 20 mln zł.

Termomodernizacja Młodzieżowego Domu Kultury nr 2

Termomodernizacja MDK nr 2 przy ul. Bytomskiej 152 w ramach ograniczenia niskiej emisji, poprawa stanu środowiska naturalnego – ponad 7,1 mln zł.

Park międzyosiedlowy z pumptruckiem dla rowerów

Zagospodarowanie terenu w rejonie ul. Armii Krajowej  – rozbudowa infrastruktury rekreacyjnej w tym stworzenia parku międzyosiedlowego wraz z rowerowym pumptrackiem, w tym roku pochłonie 2,5 mln zł z całkowitej sumy 5 mln. zł przeznaczonych na ten cel.

Termomodernizacja budynków komunalnych

Kontynuowane będą kompleksowe prace termomodernizacyjne budynków gminnych wraz z wykonaniem centralnego ogrzewania i podłączeniem go do systemu centralnego źródła ciepła – ponad 5 mln zł.

Modernizacja Miejskiego Przedszkola nr 12

Kontynuowana będzie termomodernizacja i przebudowa Miejskiego Przedszkola nr 12. Po rozpoczęciu w zeszłym roku prac okazało się, że strop znacząco się ugiął i może grozić zawaleniem, dlatego też konieczne były ekspertyzy i wykonanie działań naprawczych, co znacząco wydłużyło i podniosło koszt inwestycji – w 2023 będzie przeznaczona na to kwota ponad 1,6 mln zł z przeznaczonych na remont 3,5 mln zł.

Kanał Szarlejki

Zabezpieczenie kanału rzeki Szarlejki, czyli poprawa bezpieczeństwa mieszkańców to koszt ponad 3,5 mln zł.

Piekarskie Centrum Medyczne
Wsparcie szpitala miejskiego dotyczące zakupu sprzętu medycznego –  3,7 mln zł.

Nieruchomości-Brzeziny
Wsparcie spółki Nieruchomości-Brzeziny dotyczące przejęcia zasobu mieszkaniowego – ponad 3 mln zł.

Co jeszcze w związku z drogami na terenie miasta?

Przebudowa drogi ul. Sadowskiego – rozbudowa infrastruktury drogowej,  przebudowa drogi ul. Zamkowa, przebudowa drogi ul. Czołgistów wraz z odwodnieniem układu drogowego w rejonie skrzyżowania z ul. Oświęcimską, budowa ul. Parkowej, budowa kanalizacji deszczowej w ul. Głównej oraz w ul. Nankera, modernizacja hal sportowych w Kozłowej Górze oraz przy ul. Ziętka 60 – podwyższenie komfortu użytkowania bazy sportowej, budowa toalety na terenie przyległym do Kopca Wyzwolenia. Budowa ścieżek rowerowych w ul. Partyzantów i w ul. Oświęcimskiej oraz w ciągu ul. Jana Pawła II, ul. Bytomskiej i ul. Tarnogórskiej. Zaplanowana także początek Modernizacja budynku Zespołu Szkół nr 1. Te nieco drobniejsze zadania pochłoną w 2023 ponad 1,5 mln zł.


Komentarze

Co o tym sądzisz?

Twój adres e-mail nie zostanie upubliczniony.Wymagane pola oznaczone są *.