Teraz gramy:

Title

Artist
Background

IX Bieg Dwóch Szybów już w ten weekend!

Autor: w dniu 2023-11-03

Biegacze już niebawem znajdą się na trasie pomiędzy dwoma śląskimi obiektami górniczymi, które są rozpoznawalnymi punktami na mapie naszego regionu.

IX Bieg Dwóch Szybów, którego organizatorem jest Chorzowskie Stowarzyszenie Biegaczy Długodystansowych "W Ruchu", odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 5 listopada. Chętni, którzy dotąd nie zdążyli się zapisać, będą mieć jeszcze taką okazję, ale… obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy".

IX Bieg Dwóch Szybów już w niedzielę!

Biegacze i biegaczki pojawią się na trasie o godzinie 11.00. Będą zmierzać sprzed szybu Prezydent w Chorzowie Starym, przez Park Śląski do Szybu Wschodniego II dawnej kopalni Kleofas w Katowicach, gdzie niedawno zakończyły się prace remontowe, aby wrócić z powrotem do Chorzowa.

Zapisy zostały zakończone 31 października, ale chętni, którzy nie zdołali jeszcze znaleźć się na liście startowej, mają szansę, by nadrobić zaległości, bo… pozostało jeszcze 18 miejsc, ale są zarezerwowane dla najszybszych, bo obowiązuje zasada "kto pierwszy, ten lepszy". Pakiety startowe będą do kupienia w biurze zawodów w godzinach 8.30-10.30:

Wcześniej zaprezentowano też medale, które zawisną na szyjach uczestników biegu, jak wyglądają?

Organizatorzy zadbali nie tylko o, by dobrze prezentowały się rozpoznawalne medale, ale także o to, by estetycznie wyglądała trasa, którą będą poruszać się uczestnicy. Zgromadzono kilka worków odpadów:

To nie wszystko, bo pojawił się apel o to, by – jak miało to miejsce podczas poprzednich edycji – powstrzymać się od używania plastiku. Sami organizatorzy zadbali o to, by skorzystać z materiałów biodegradowalnych:

Poza sprzątaniem tras co roku staramy się, by nasz Bieg miał najmniejszy negatywny wpływ na środowisko przyrodnicze i nie przyczyniał się do jego zanieczyszczenia. Nie chcemy powiększać skali bardzo poważnego problemu, z jakim boryka się współczesny świat, czyli zanieczyszczenia odpadami plastikowymi. Dlatego też, podobnie jak przy poprzednich edycjach Biegu Dwóch Szybów, zamówiliśmy do punktu odżywczego kubki, które nie są wykonane z plastiku, tylko tworzywa biodegradowalnego (wytwarzanego z roślin, np. mączki kukurydzianej). Także ciepły posiłek po Biegu Dwóch Szybów będzie serwowany w biodegradowalnych miskach, wykonanych z pulpy roślinnej, z łyżkami wyprodukowanymi z części roślin. Takie opakowania są droższe od plastikowych, ale nie ma nic cenniejszego niż życie i zdrowie. A ograniczając zużycie jednorazowych plastikowych opakowań, możemy przyczynić się do poprawy stanu środowiska, a co za tym idzie – funkcjonowania wszystkich zamieszkujących naszą Planetę stworzeń.
Do uczestników apelują z kolei o to, by korzystać z własnych bidonów zamiast jednorazowych, plastikowych butelek:
Jednocześnie zachęcamy wszystkich Biegaczy do używania własnych bidonów i rezygnacji z jednorazowego plastiku (i generalnie ograniczenia używania plastikowych opakowań). Na punkcie odżywczym będzie także możliwość uzupełnienia wodą własnego bidonu / flaska – czytamy w jednym z postów.