Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jak Tauron dba o bociany? [Rozmowa edukacyjna Tauron Polska Energia]

Autor: w dniu 2023-04-23

Bociany od wieków odgrywają ważną rolę w kulturze. Niektórzy postrzegali te majestatyczne ptaki jako wcielenie bogini Holle – opiekunki natury i symbolu wierności małżeńskiej. Ich obecność odbierana jest również jako oznaka powiększania się rodziny, ale kluczowe jest ich znaczenie dla ekosystemu. Nie bez powodu koniecznością staje się dbanie o osobniki żyjące w Polsce. Działania w tym zakresie podejmuje spółka Tauron Polska Energia.

Tauron Polska Energia od lat stara się o los bocianów, bo ptaki te osiedlają się na elementach infrastruktury energetycznej, w tym na słupach wirowych. Dlaczego?

-Po pierwsze słupy wirowe są bardzo gładkie. Mają mało chropowatą powierzchnię, tam żaden drapieżnik nie jest w stanie się wspinać – mówi Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

To tylko jedno z wielu, ważnych zagadnień, bo wspomniane słupy nie są jedynymi miejscami, gdzie gniazdują bociany. Spółka Tauron Polska Energia, jak zaznacza Zimnoch, montuje specjalne platformy. W trakcie rozmowy prowadzonej przez Gabrielę Kokott-Drzyzgę mówiono też o pracowitości bocianów, rozmiarach bocianich gniazd, dobrostanie ptaków, ich menu i ilości wspomnianych wcześniej specjalistycznych platform. Cała rozmowa do zobaczenia poniżej: