Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Akcja „Wywieś flagę w oknie” w Piekarach Śląskich

Autor: w dniu 2023-04-24

W tym roku w Piekarach Śląskich już po raz czternasty odbędzie się akcja "Wywieś flagę w oknie". Sława Umińska-Duraj – Prezydent Piekar Śląskich wraz z radnymi Obywatelskiego Klubu Radnych i społecznikami zachęcają do udziału w tym wydarzeniu.

Organizatorzy zachęcają do wywieszenia flag w oknach. Chcą w ten sposób zwrócić uwagę na zachowanie szacunku wobec barw i symboli narodowych. Przyświeca im również idea zachęcenia społeczności lokalnej do wyrażania patriotyzmu poprzez zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności.

-Zachęcamy do zamanifestowania podczas majówki naszych barw narodowych, szczególnie 2 maja w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz z okazji Święta Konstytucji 3 Maja – informują.

Podkreślają równocześnie, że wydarzenie zapoczątkowane zostało w 2010 i od tej pory cieszy się niesłabnącą popularnością

– Organizując akcję po raz pierwszy w Piekarach Śląskich w roku 2010, nie spodziewaliśmy się, że uda nam się co roku nieprzerwanie zapraszać mieszkańców do radosnego obchodzenia świąt majowych w ten właśnie sposób.. Efekty są, bo przecież co raz więcej okien i domostw udekorowanych jest biało-czerwonymi barwami. Chcemy, żeby polskie symbole narodowe, jak właśnie flaga potrafiły nas jednoczyć nie tylko od święta. Nawet jeśli się różnimy światopoglądowo, warto, żeby takie hasła jak ojczyzna, patriotyzm, flaga, godło, hymn pięknie nas jednoczyły wokół ważnych spraw zarówno całego kraju jak i naszej małej ojczyzny, tu lokalnie. Niech akcja Wywieś Flagę w Oknie jest takim przyczynkiem do zastanowienia się nad tym co ważne dla Polski, ale i naszego regionu, miasta – mówi radny Łukasz  Ściebiorowski, jeden z inicjatorów akcji.

Organizatorzy zachęcają wszystkich do zrobienia zdjęcia z polską flagą i umieszczenia na portalu Facebook lub na Instagram oraz oznaczeniu #AkcjaWywiesFlage w terminie do 4 maja. Mogą to być wspólne rodzinne zdjęcia. Autorzy najciekawszych zdjęć nagrodzeni będą upominkami. Organizatorzy wydarzenia, wspólnie z uczniami i seniorami, ułożą również, jak we wcześniejszych latach, "żywe" biało-czerwone flagi. Tym razem odbędzie się to w czwartek, 27 kwietnia w czterech miejscach:

  • Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 5 o godz. 8.20
  • Miejskiego Przedszkola nr 8 o godz. 8.30
  • Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 12 o godz. 8.45
  • Miejskiego Przedszkola nr 17 o godz. 9.00

Biało-czerwone chorągiewki przekazane zostaną również do piekarskich przedszkoli.

Akcja "Wywieś flagę w oknie" i rozdawanie flag

W ramach akcji Wywieś Flagę, tak jak rok temu i przed pandemią, radni Obywatelskiego Klubu Radnych ponownie rozdawać będą mieszkańcom biało-czerwone chorągiewki. Radnych, wolontariuszy i młodzieżowych radnych będzie można spotkać na terenie miasta – w sobotę 29 kwietnia – już od godzin porannych.

Władze miasta zachęcają przy okazji do uczestnictwa w oficjalnych miejskich uroczystościach związanych z obchodami Święta Konstytucji 3 Maja. Patronat nad wydarzeniem objęły senator Halina Bieda i senator Dorota Tobiszowska oraz Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj.

Organizatorami w ramach projektu UMWETU są Obywatelski Klub Radnych we współpracy z Urzędem Miasta i partnerami wydarzenia – Radiem Piekary, Ośrodkiem Kultury "Andaluzja", Młodzieżową Radą Miasta i firmą Awangarda – Aleksander Kępski.