Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Tlenek węgla ulatniał się w Siemianowicach Śląskich. 5 osób w szpitalu

Autor: w dniu 2023-04-24

Tlenek węgla jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi. Zdarzeń, w związku z którymi konieczna jest hospitalizacja, odnotowuje się wciąż bardzo dużo. Jedno z nich miało miejsce w Siemianowicach Śląskich. 

Zgłoszenie dotyczące ulatniającego się tlenku węgla wpłynęło do służb w niedzielny wieczór o godzinie 20.53. Wynikało z niego, że śmiertelnie groźny gaz pojawił się w mieszkaniu przy ulicy Zielonej w Siemianowicach Śląskich.

Tlenek węgla w Siemianowicach Śląskich

Źródłem ulatniającego się tlenku węgla był piec gazowy znajdujący się w łazience. 5 osób zostało zabranych do szpitala, w tym 4 dzieci. Straż pożarna zakończyła działania o godz. 22:26. Strażacy przypominają o tym, z jak dużym zagrożeniem mamy do czynienia. Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem silnie trującym, bezbarwnym
i bezwonnym, nieco lżejszym od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw, m.in.: drewna, oleju, gazu, benzyny, nafty, propanu, węgla, ropy, spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania. Może to wynikać z braku dopływu świeżego (zewnętrznego) powietrza do urządzenia, w którym następuje spalanie albo z powodu zanieczyszczenia, zużycia lub złej regulacji palnika gazowego, a także przedwczesnego zamknięcia paleniska pieca lub kuchni, czy też zapchanego i nieszczelnego przewodu kominowego lub uszkodzonego połączenia między kominami i piecami. Szczelnie pozamykane okna (czasami jeszcze dodatkowo uszczelnione), pozaklejane kratki, brak otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, jak również brak regularnych kontroli drożności przewodów wentylacyjnych i kominowych sprawiają, że w naszych mieszkaniach lub domach możemy nie być bezpieczni. W niewietrzonych pomieszczeniach bardzo łatwo może dojść do tragedii.