Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Jakie były najpopularniejsze imiona w Katowicach?

Autor: w dniu 2022-12-29

Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach podsumowuje dane dotyczące imion najczęściej nadawanych dzieciom narodzonym w 2022 roku.

Koniec roku to czas podsumowań. Katowicki magistrat przygotował podsumowanie najpopularniejszych imion.

Najpopularniejsze imiona w Katowicach w 2022 roku

Jak wynika z danych Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach, Zuzanna jest najpopularniejszym imieniem nadawanym dziewczynkom w stolicy województwa śląskiego. Wśród chłopców najwięcej pojawiło się Jakubów.

– Rywalizacja dotycząca najczęściej nadawanego imienia jest bardzo zacięta. Różnice są niewielkie, a o zwycięstwie zdecydował wybór raptem kilkorga rodziców. W przypadku dziewczynek imię Zuzanna nadano 109 razy, Julia – 102 razy, a Hanna – 98 razy. Podobnie jest w przypadku chłopców. Tu prym wiodło imię Jakub nadane 108 razy. Następny pod względem popularności był Antoni (100 razy) i Nikodem (93 razy) – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

Nie wszystkie imiona, jak się okazuje, mogły zostać zaakceptowane przez urzędników. Na przykład to nawiązujące do lubianego, słodkiego smakołyku.

– W 2022 roku zdarzyły się pojedyncze przypadki, kiedy kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmówił nadania imienia. Tak było np. w przypadku zdrobnień imion czy propozycji nadania chłopcu imienia Marcepan. Rodzice dziecka tłumaczyli, że bardzo lubią marcepan, dlatego chcieli by syn miał tak na imię – dodaje naczelnik Lipka.

Po raz pierwszy w Katowicach pojawiło się imię męskie Filemon, które w skali całego kraju jest imieniem rzadko występującym, a także żeńskie imię Lilli.

– Po raz kolejny najpopularniejszym imieniem dla chłopców został Jakub. 50 lat temu to piękne imię męskie zostało nadane w Katowicach zaledwie dwa razy, ale już 20 lat temu aż 136 razy. Najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął 2 pozycję. Do pierwszej dziesiątki po raz pierwszy awansował Nikodem wybrany przez 93 rodziców, i to od razu na 3 pozycję, minimalnie wyprzedzając bardzo popularnego od wielu lat Jana – podsumowuje Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach.

Julia i Hanna to imiona dla dziewczynek, które schodzą na dalszy plan. Jaki jest lider w danych statystycznych USC?

– Wśród imion żeńskich liderką po raz kolejny została Zuzanna, która pokonała Julię i zwyciężczynię z ubiegłego roku – Hannę. Pola, która w zeszłym roku wskoczyła do pierwszej dziesiątki umocniła swoją pozycję. Pierwszą dziesiątkę zamyka Emilia, którą wybrało 64 rodziców – dodaje kierownik Kańtor podsumowując żeńskie imiona.

Wśród imion ukraińskich Timur minimalnie pokonał Arsenija, a Olena – Alisę.

W 2022 roku Urząd Stanu Cywilnego w Katowicach zarejestrował 5230 noworodków, czyli o blisko 1000 mniej niż 2021 roku.

Fot. UMK