Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kolizja na ulicy Matejki. Kierowca był pijany

Autor: w dniu 2022-12-29

Ukrainiec doprowadził do kolizji. Kiedy został przebadany alkomatem, okazało się, że niefrasobliwość na drodze nie była jego jedynym problemem. 

Około godziny 1 w nocy policjanci z Zabrza zostali wezwani w rejon ulicy Jana Matejki, gdzie miało dojść do zdarzenia drogowego. Co okazało się, jak przybyli na miejsce?

Kolizja na ulicy Matejki. Kierowcę przebadano alkomatem

Na miejscu okazało się, że sprawcą zdarzenia jest kierujący Seatem 30-latek, który nie zachował należytej ostrożności podczas wyprzedzania i uderzył w inny samochód. Kiedy mundurowi przyjechali na miejsce, okazało się, że mężczyzna znajdował się pod wpływem alkoholu, a urządzenie mierzące jego zawartość w organizmie wykazało 2,6 promila. Policjanci zatrzymali 30-letniemu mężczyźnie prawo jazdy, a o jego dalszym losie zadecyduje Sąd.

Jaka kara grozi za jazdę po alkoholu?

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących sąd obligatoryjnie orzeka nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych. Wydłużono również okres, na jaki orzekany jest środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, z 10 do 15 lat, przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten będzie orzekany, określono na poziomie 3 lat.

Źródło: KMP Zabrze