Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Kalwaria 2023 w Piekarach Śląskich. W akcji służby i PCM

Autor: w dniu 2023-05-11

Służby ratunkowe z różnych stron województwa przyjechały dziś do Piekar Śląskich, by wziąć udział w ćwiczeniach pod kryptonimem "Kalwaria 2023". 
Powiatowe ćwiczenia strażaków z różnych stron województwa, a także policjantów i medyków z Piekarskiego Centrum Medycznego organizowane są dziś na terenie piekarskiej Kalwarii. Scenariusz opowiada historię wycieczki szkolnej na wzgórzu kalwaryjskim w czasie, gdy dochodzi do silnego wyładowania atmosferycznego.

Ćwiczenia służb ratunkowych w Piekarach Śląskich

Poszkodowanych jest, wedle scenariusza, 35 dzieci oraz 2 nauczycieli, dochodzi również do pożaru wieży kościoła. Jednym z kluczowych zagadnień jest nadawanie priorytetów medycznych osobom poszkodowanym oraz podawanie środków gaśniczych w terenie z dużym przewyższeniem.

-Pierwszy epizod przewiduje grupę młodych osób, która ulega wypadkowi podczas nieprzewidywalnych zjawisk pogodowych – kilkadziesiąt osób rannych. Drugi epizod przewiduje zadymienie w dachu tylnej części kościoła – przybliżał szczegóły scenariusza – Wojciech Rutkowski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piekarach Śląskich

Tego typu ćwiczenia są bardzo cenne dla wszystkich służb.

-Jeśli chodzi o skuteczność ćwiczeń, wszelkiego rodzaju szkolenia, tutaj najważniejszym elementem jest ich realistyczność. Jeżeli założenia są realistyczne, w tym momencie służby, które ćwiczą, mają jak najbardziej warunki podobne do rzeczywistych i wtedy doskonalenie zawodowe, poprawianie umiejętności jest najbardziej skuteczne – mówi zastępca komendanta piekarskiej jednostki Marcin Gąsowski.

 

W ćwiczeniach brali udział nie tylko strażacy, ale też policja, straż miejska, służby medyczne i uczniowie piekarskich szkół.