Teraz gramy:

Title

Artist
Background

Karol III królem Wielkiej Brytanii. Dziś odbyła się koronacja

Autor: w dniu 2023-05-06

Arcybiskup Cantenbury Justin Welby nałożył o godzinie 13.00 koronę św. Edwarda na głowę Karola III. To pierwsza od 70 lat koronacja w Opactwie Westminsterskim.

Karol III został przedstawiony dziś w trakcie ceremonii jako "niekwestionowany król Wielkiej Brytanii.W pierwszej kolejności monarcha otrzymał wszystkie rekwizyty władzy królewskiej. Nałożono na niego zbroję, stułę, płaszcz koronacyjny, rękawicę i pierścień. W dłoni dzierżył berło i drogocenne jabłko królewskie. Na głowę położono mu liczącą 360 lat koronę króla Edwarda, która używana jest jedynie podczas obrzędu koronacji. Wybrzmiał też okrzyk "Boże, chroń króla!".

W następnej kolejności monarcha odebrał przysięgę wierności zarówno od biskupa Cantenbury, jak i księcia Williama. Koronowana została dziś także królewska małżonka, Kamila, na której głowie spoczęła korona z 1911 roku. Zebrani goście mogli dziś podziwiać także wystawne karoce, którymi podróżowali monarchowie.

Zorganizowano dziś także tradycyjny przelot samolotów wojskowych RAF, choć został on skrócony w porównaniu do czasu, który był początkowo zakładany.  Wszystko z powodu niesprzyjających warunków pogodowych.

Fot. facebook/The Royal Family